
Dokument Francuske i Njemačke izazvao burnu reakciju predsjedavajuće Predsjedništva BiH, dok EU najavljuje ozbiljne posljedice za RS zbog antiustavnog djelovanja.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović susrela se u Daytonu sa specijalnim izaslanikom Francuske za Zapadni Balkan, Reneeom Troccazom.
Tema razgovora bio je kontroverzni “non-paper” koji su potpisale Francuska i Njemačka, a koji predstavlja odgovor na političke poteze entiteta Republika Srpska koje Evropska unija smatra otvorenim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Cvijanović je nakon sastanka izjavila kako smatra da je pomenuti dokument “neprihvatljiv, nerealan i destabilizirajući”. Posebno je kritikovala “dominaciju jednog naroda” u političkom procesu, insistirajući na ravnopravnosti konstitutivnih naroda u skladu s Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Francuski izaslanik nije komentarisao razgovor, no sadržaj dokumenta koji je podigao veliku prašinu govori mnogo.
Šta piše u “non-paperu”?
Dokument, nazvan “Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH”, ažuriran je 3. novembra 2023. i nastao je kao odgovor na zaključke Političkog i sigurnosnog odbora EU (PSC) iz marta 2025.
EU u dokumentu ističe da je trenutna kriza najveći izazov za suverenitet i funkcionalnost BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Navodi se niz zakona koje je Narodna skupština RS usvojila u februaru i martu 2025. godine, uključujući:
Zakon o VSTV RS
Zakon o nepriznavanju državnih institucija
Nacrt novog ustava RS
Zakon o zaštiti ustavnog poretka RS
EU smatra ove poteze prijetnjom teritorijalnom integritetu BiH i najavljuje niz mjera kao odgovor:
1. Financijske sankcije:
Svi projekti u RS-u iz WBIF fondova ostaju zamrznuti, a razmatra se i potpuno obustavljanje bilateralne pomoći. EU će pritiskati i međunarodne financijske institucije da učine isto.
2. Sankcije pojedincima:
Razmatra se upotreba restriktivnih mjera prema čelnicima RS, uključujući zabrane putovanja i zamrzavanje imovine. Moguće su i koordinirane nacionalne mjere država članica EU.
3. Usporavanje procesa proširenja:
Postupci RS, ističe EU, u direktnom su sukobu sa evropskim putem BiH. Napredak u pristupanju EU biće uslovljen povratkom RS ustavnom poretku BiH.
4. Prekid visokih kontakata:
EU preporučuje zamrzavanje zvaničnih kontakata s liderima RS optuženim ili osuđenim za narušavanje ustavnog poretka, poput Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
Dok Željka Cvijanović osporava legitimitet “non-papera” i kritikuje ulogu stranih aktera, Evropska unija se jasno postavlja protiv politike RS-a i poručuje da će institucionalni i financijski pritisak biti intenziviran ako entitet ne promijeni kurs. Reakcije iz Pariza i Berlina, iako zasad suzdržane, govore više kroz dokument nego riječi — BiH ne može prema EU ako RS nastavi putem paralelnih institucija i ustava. (Slobodna Bosna)
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
