
Mir, mir, mir – Marfi je kriv: Kako su Čović i Nikšić raskrinkali bivšeg američkog ambasadora
„Dragane, izvini.“ Samo dvije riječi, izgovorene od strane predsjednika SDP-a Nermina Nikšića, dovoljne su da razotkriju duboko ukorijenjene političke igre koje oblikuju realnost u Bosni i Hercegovini. Riječi su bile upućene Draganu Čoviću, lideru HDZ-a BiH, u kontekstu nedavnog usvajanja Zakona o južnoj gasnoj interkonekciji – zakona za koji se Nikšić izvinio jer je, kako tvrdi, Čović tada bio preglasan pod pritiskom bivšeg američkog ambasadora Michael Murphyja.
Time je Nikšić javno i bez uvijanja priznao ono na što domaći politički akteri godinama ukazuju – da se Sjedinjene Američke Države direktno miješaju u unutrašnje procese BiH, i to često uz pomoć domaćih poslušnika.
Marfi nije skrivao svoju naklonost prema ovom zakonu, čak se video-linkom obraćao poslanicima tokom sjednice Parlamenta FBiH kada je zakon bio na dnevnom redu.
Zakon je na kraju usvojen u oba doma federalnog Parlamenta, ali razvoj događaja nakon izvinjenja sugeriše da bi moglo doći do njegovog revidiranja. U narednih 15 dana, kako su najavili Nikšić i Čović, planira se pokušaj postizanja novog dogovora.
Ova situacija nije izolovan slučaj. Čović je već ranije govorio da je Marfi imao ulogu i u sastavljanju državne vlasti, motivišući, kako kaže, i njega i Bošnjake na savez s Trojkom. Tada je izjavio: „Na to više nikad neću pristati.“
I predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik godinama je upozoravao na Marfijevo ponašanje, nazivajući ga sarkastično „vegeta“, zbog njegovog uplitanja u sve političke tokove.
Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije ističe da ovo nije samo slučaj jednog ambasadora, već obrazac ponašanja zapadnih predstavnika u BiH. Njegove riječi potvrđuju da je pritisak međunarodne zajednice prisutan od samog početka ovog mandata, kroz ubrzani evropski put, koji je, kako kaže, često bio praćen prikrivenim izmjenama dogovora u hodu.
Osim političkog uplitanja, spominje se i povezanost američke ambasade s pravosudnim institucijama, što je nedavno javno iznio i sudija Branko Perić.
„Naš život je, očigledno, farsa,“ poručuje Šolaja, ukazujući na to da politička realnost u BiH počiva na pritiscima, dogovorima iza kulisa i narušenom suverenitetu.
U zemlji gdje izvinjenje može pokrenuti politički preokret, a ambasadori imaju moć da određuju tok zakonodavstva i vlasti – postavlja se pitanje: gdje prestaje diplomatija, a počinje upravljanje jednom državom?
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.