Tenzije su značajno porasle i kada se sretneš s nekim na ulici, više nema pitanja “kako si, gdje ideš, šta radiš” nego o ratu
Jevreji širom svijeta već su počeli obilježavati Hanuku, praznik koji se vijekovima slavi u Bosni i Hercegovini kao dio vjerske tradicije i neizostavni dio bh. kulturnog identiteta.
To je praznik koji po jevrejskom kalendaru pada krajem novembra i početkom decembra kada su kratki dani a duge noći, isitče predsjednik Jevrejske zajednice u BiH Jakob Finci.
– Pogotovo u ono doba kada nije bilo O kanala i drugih televizijskih zanimacija, bilo je dosadno sjediti od 16, 16.30 kada padne mrak pa dok se ne pođe spavati. Onda su se jednostavno sjetili da se uz Hanuku, praznik svjetlosti, koji obilježava oslobođenje jerusalemskog hrama od grčke okupacije, a da su oslobodioci našli samo jednu teglicu sa uljem za menoru, svijećnjak koji se pali svako veče. Bilo je dovoljno ulja za jedno veče i držalo je ono malo ulja što su našli čak osam dana, istakao je.
Pojasnio je i kako se Hanuka obilježava.
– Zbog toga se Hanuka slavi osam dana, na taj način što se svaki dan po jedna svjećica upali, a jedna stalno gori. U drugoj noći, pored zabave, upali se svjećica pa se oko nje izrekne jedna molitva, pa se malo pjeva, onda se trebalo još nešto raditi, onda su počeli igrati “zvrka” na kome su bila četiri slova koja otprilike znače – veliko čudo desilo se tamo, jer je bilo čudo što je ulje uspjelo gorjeti osam dana. Onda se uz taj zvrk pomalo igra i karata. Sve u svemu, prođe vrijeme dok ne dođe vrijeme da se ide u krevet. Tako to Hanuku obilježavamo već preko 2.000 godina, pojašnjava Finci.
Kada govorimo o tim riječima koje se vežu za Hanuku – svjetlost, nada, vjera, u svijetu, a kod nas posebno, u ovoj specifičnoj situaciji ove riječi nedostaju u njihovom pravom značenju.
– Vjera je svima nešto što nose u sebi, nešto što pamte od vremena kada su počeli da pamte što su naučili od roditelja ili baba i deda. To ide tako s koljena na koljeno. U Bosni i Hercegovini, trenutno, situacija nije baš svečarska. Jako je napeta politička situacija, tenzije su značajno porasle i više kada se sretneš s nekim na ulici, nema pitanja “kako si, gdje ideš, šta radiš” nego “šta misliš hoće li biti rata”. A svi to pitaju. Ja se relativno dosta vozim taksijem i svaki taksista to pita. Ja kažem “ma neće, ne brini, ko bi ratovao po ovom snijegu i ledu”, jer ima ledena ploha pred Skenderijom, međutim sinoć je cijeli Stari grad bio ledena ploha a nismo imali klizaljke na nogama. Ono što se dešava jeste da su se naši političari jako usamčili u svoje rovove, u svoje stavove i čini se da niko ne vidi kako je brzo rješenje da se promijeni Ustav i usvoji novi Izborni zakon. U oktobru nas čekaju izbori, a da bi mogli nešto promijeniti, sve morate završiti šest mjeseci prije izbora. Ne vjerujem da će se to desiti, ali sve tenzije su oko tog Izbornog zakona koji ne možemo promijeniti ako ne promijenimo Ustav, istakao je.
Pogledajte cijeli razgovor.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.