Od saznaja kakva mi je dijagnoza prošla sam 16 hemioterapija, 25 zračenja i dvije operacije, ali svaki taj rez, ožiljak, ubod igle ili kap lijeka je ono što mi je dalo novi život – riječi su ovo Trebinjke Milane Gotovine koja od 2021. godine prolazi kroz proces liječenja karcinoma dojke.
Ona za “Direkt” naglašava da karcinom nije i ne smije biti sinonim za smrt.
“Osim što nas uništava fizički, na nas djeluje i psihički. Život nas neće čekati i moramo to da prihvatimo te da se uhvatimo u koštac i dok se to ne desi ne može doći do izliječenja”, poručuje na početku razgovora Milana Gotovina i naglašava značaj redovnih preventivnih pregleda, kako bi bolest na vrijeme bila dijagnostifikovana.
“O karcinomu dojke ne smijemo pričati samo u oktobru, nego svih 12 mjeseci. Suština jeste da su važni pregledi, mamografija i ultrazvuk, gdje se karcinom može otkriti u ranom stadijumu i gdje je samim tim procenat preživljavanja i izliječenja mnogo veći. Zdravstveni sistem treba da stavi akcenat na tri ključne strategije, a to su promocija ranog otkrića i podizanje svijesti kod građana, brza i efikasna dijagnostika i sveobuhvatni pregledi”, kaže Gotovina.
Prva hemioterapija na rođendan
Prema njenim riječima, borba sa karcinom je teška i za oboljelu osobu i za cijelu porodicu, ali ona je izvojevala pobjedu
“Od mog momenta sumnje da uopšte nešto postoji do prvog ciklusa hemioterapija prošlo je 15 do 20 dana i prvu hemioterapiju dobila sam na svoj rođendan – 23. februara 2021. godine i nisam htjela to da mijenjam, jer sam to shvatila kao simboliku”, kazala je Gotovina.
Ipak, puno je problema sa kojim se suočavaju pacijenti i pacijentkninje. Prednjače duge liste čekanja na preglede i na lijekove. Kada je u trebinjskoj bolnici zatražila magnetnu rezonancu u junu, prvi slobodan termin dobila je krajem novembra.
“Ogroman problem je to da kod njih ne postoje pacijenti koji imaju prednost i nema prioriteta. Iz tih razloga mnogi posjećuju privatne klinike, jer je život nešto što nema cijenu”, priča Gotovina.
Prvobitna reakcija
Iako je sumnjala kakva će dijagoza biti, potvrda joj je veoma teško pala. Proces prihvatanja nove realnosti i dijagnoze kod nje je, kaže, trajao oko 15 dana. Sve je bilo malo lakše, jer je imala tada petogodišnjeg sina, svoju, kako ga zove, zvijezdu vodilju.
“Naravno da je šok, a bez obzira što sam sumnjala nisam očekivala takav ishod. Međutim, i u tom momentu imala sam i sreće i zvijezdu vodilju, jer me čekao sin od pet godina kući, nisam imala pravo da budem sebična i uopšte nisam imala izbora tako da sam to odmah prihvatila. To je ono što me izvuklo i izvlači i danas – volja, upornost i želja zvani život na tom putu vuče svaku od nas koje smo prošli ovu priču”, ističe Gotovina.
Za sebe kaže da je danas srećna osoba i da bi bila još srećnija kada bi svojim primjerom i iskustvom mogla da pomogne ili olakša put liječenja makar jednoj ženi koja se bori sa istim problemom.
“Definitivno uz psihu i osmijeh je taj koji liječi“, primjećuje ona.
Savjetuje žene da ne odgađaju preglede i ne čekaju da ih bol upozorava da nešto sa njima nije u redu.
“Moraju se zakazati na preglede, ne smiju odugovlačiti. Kada sam dobila dijagozu, u februaru 2021. godine, bila sam najmlađa pacijentkinja. Danas imamo sve više mladih koji su oboljeli, ali je i stopa preživljavanja sve veća” naglasila je Gotovina.
Udruženo protiv bolesti
Predsjednica Udruženja oboljelih od malignih bolesti “Vjera, luča, nada” iz Trebinja koja pomaže pacijenatima iz istočne Hercegovine Nada Đurić rekla je za “Direkt” da se o borbi protiv raka dojke treba pričati svakodnevno, a ne samo u oktobru kada se obilježava mjesec borbe protiv raka dojke.
“Imamo donatore, pomažemo pacijentima da odu na preglede, a imamo podršku i lokalne zajednice i preduzeća. Za sve one koji imaju manja primanja, obezbijedimo im prevoz ili gorivo, a za pratioce obezbijedimo i spavanje. Damo im i neka novčana sredstva onoliko koliko imamo na računu i možemo u tom trenutku izdvojiti”, kazala je Đurić.
Prema njenim riječima, njihov osnovni problem je nabavka lijekova.
“Ono za šta se mi borimo je ukidanje liste čekanja za onkološke pacijente i uvođenje većeg broja terapija, pogotovo ciljanih terapija koje Fond nabavlja, a to su lijekovi koji se nabavljaju na poseban način i nalaze se na posebnoj listi. Izuzetno su skupi a pokazali su se kao vrlo uspješni. Znate, teško je odvojiti svake sedmice ili u 20 dana od tri do šest hiljada maraka, za neke skoro i nemoguće”, rekla je Đurić.
Sve više oboljelih
Nada Đurić naglašava da podaci sa terena govore da je sve više oboljelih u istočnoj Hercegovini.
“Iz godine u godinu u istočnoj Hercegovini svake godine je povećanje između 10 i 15 posto. Najveća je tragedija što je sve više mladih među oboljelim, jer karcinom više nije vezan samo stariju populaciju”, kazala je Đurić.
Prevencija
Kako ističe Đurić, još nije probuđena preventivna svijest na nivou na kojem bi trebala biti.
“Što se tiče prevencije, još naša savjest nije na tom nivou da ide redovno, a prevencija je mnogo bitna kada se na vrijeme otkrije onda se lakše liječi”, rekla je ona.
Ono što muči pacijente jeste i čekanja na obične preglede, a oni su na listi čekanja od tri do četiri mjeseca.
“To se odnosi na listu čekanja na dijagnostiku, bilo da se radi o magnetu, CT-u ili mamografiji i tu imamo prigovore da pacijenti odlaze u privatne klinike i rade nalaze, što sve dodatno košta. To nije dobro, jer dok čekamo četiri mjeseca da se snimi magnet, bolest može da napreduje”, rekla je Đurić.
Upravo iz tih razloga kako bi na vrijeme pacijenti otišli na preglede, mnogi od njih i posežu za privatnim ljekarima i klinikama.
“Iz bolnice ili Doma zdravlja uvijek kažu da je popunjeno, jer prime samo pet do sedam pacijenata, a privatna klinika primi i do 15 pacijenata dnevno, što je još jedan paradoks”, rekla je Đurić.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.