
Porodilje na udaru štednje: Ko će platiti ceh budžetskog manjka?
Dok se vlasti Kantona Sarajevo suočavaju s manjkom od 50 miliona KM u budžetu, jedno od rješenja koje su pronašli jeste smanjenje porodiljskih naknada. Umjesto da se one obračunavaju prema prosječnoj plati, sada bi bile vezane za minimalnu platu, što znači da bi mnoge majke primale značajno manje iznose nego ranije.
Opravdanje koje nudi premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk svodi se na tvrdnju da bi povećanje prosječne plate u Federaciji BiH dodatno ugrozilo budžet. No, postavlja se pitanje – zašto se štednja uvijek prelama preko najranjivijih kategorija? Zašto se novac ne traži u luksuznim izdacima koje kantonalni i federalni političari sebi redovno osiguravaju?
Zastupnica Sebija Izetbegović na ovu odluku gleda kao na neprihvatljiv čin licemjerja.
Podsjeća da se novac uvijek nađe kada treba povećati plate političarima, kada se kupuje skupocjeni namještaj za državne kancelarije ili kada se finansiraju luksuzna putovanja na događaje poput EXPO Dubai. No, kad dođe vrijeme da se pomogne porodiljama, onda se govori o „teškoj budžetskoj situaciji“ i „nužnim mjerama štednje“.
Luksuz za jedne, stezanje kaiša za druge
Ovakve odluke postaju još upadljivije kada se prisjetimo luksuznog načina života bivše ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković, koja je čak i do prodavnice išla službenim automobilom uz pratnju.
Dok su građani BiH, uključujući i porodilje, pokušavali preživjeti inflaciju i rastuće troškove života, politička elita nije štedjela na sebi.
Nije problem u nedostatku novca – problem je u prioritetima. Kada su u pitanju putovanja, službeni automobili, reprezentacija i druge beneficije vlasti, tada se novac uvijek nađe. Ali kada je u pitanju podrška majkama i natalitetu, onda odjednom nema dovoljno sredstava.
U aprilu 2021. godine, ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Bisera Turković, našla se u centru pažnje javnosti zbog korištenja službenih vozila i pratnje prilikom privatne kupovine.
Na društvenim mrežama su objavljene fotografije na kojima se vidi kako Turković dolazi u prodavnicu “Bingo” oko 18:30 sati, praćena s dva službena automobila i tjelohraniteljima.
Ove fotografije izazvale su negativne reakcije građana, koji su kritikovali korištenje javnih resursa u privatne svrhe. Jedan od komentara na društvenim mrežama glasio je:
“Koliki egoistični, besramni, lopovski parazit moraš biti pa da te po namirnicu u ‘Bingo’ u pola sedam uveče voze dva službena vozila, prate tjelohranitelji i posilna koja u korpu meće sve što prstićem pokaže.”
Ministrica Turković je odgovorila na ove kritike putem svog Facebook profila, navodeći da zamjenici predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH moraju biti pod službenom pratnjom 24 sata dnevno, čak i tokom privatnih aktivnosti. Dodala je da bi i njoj bilo draže obaviti kupovinu u miru s porodicom, ali da je zbog prirode posla primorana koristiti službenu pratnju i tokom privatnih obaveza.
Ovaj događaj otvorio je širu raspravu o korištenju javnih resursa od strane državnih funkcionera, posebno u kontekstu ekonomske situacije i percepcije javnosti o odgovornom trošenju budžetskih sredstava.
Ostaje pitanje: ako budžet treba spašavati, zašto se prvo ne krene od luksuza političara, umjesto od porodilja?
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.