
Sarajevska poratna medijska scena je zaista bila surova i ostrašćena, ali više od toga je propagirana – najčešće zbog donacija i stranih plaćenika. |
Jednom je Alija Izetbegović nazvao sarajevske medije “KOLAKA” (Zajednički otvor kroz koji izlaze proizvodi probavnog, mokraćnog i spolnog sistema)
„A da nije kanalizacije ni palata ne bi tako blistala u svom sjaju“, rekao je Izetbegović u jednom intervjuu, odgovarajući na pitanje novinara kako podnosi medijsku harangu koju su protiv njega vodili, prije svega urednici sarajevskih političkih tabloida – Senad Avdić, Slobodna Bosna, i Senad Pećanin (Dani).
To je bilo vrijeme ranih poratnih godina, kada je printanim medijima bilo teško opstati zbog slabe kupovne moći građana i nedostatka infrastrukture za distribuciju. Marketing je bio ograničen na nekoliko državnih firmi poput Fabrike duhana i Pivare.
Ta novina Slobodna Bosna i Dani gotovo da nisu dopirali do provincije – osim možda u „crvenoj“ Tuzli. Dakle, njihovo štampanje bilo je pravo čudo, i sumnjalo se na neslužbene strane donacije. Zbog toga su ih često nazivali “sorošćad”.
Emily Tamkin u knjizi Koliko je moćan Soros piše da je George Soros donirao Sarajevu 50 miliona dolara, upravljane preko Miro Purivatre i Bore Kontića. Najveći dio otišao je Slobodnoj Bosni i Danima.
Također, Alija Izetbegović je optužio Senada Avdića za vraćanje 400.000 KM “Merhametu” – vrijednost pomoći osigurane za ratno izdanje Slobodne Bosne.
OD PAPIRA DO PORTALA
Ironično, Slobodna Bosna je danas portal koji podržava SDA i Bakira Izetbegovića, dok su Dani ugašeni nakon prodaje Sarajevskoj pivari prošle godine.
ZVIJEZDE GRANTA
Nakon Sorosa, medije su finansirali i strani donatori poput USAID-a, koji je tokom četiri godine uložio 400 miliona dolara u BiH projekte. Pomoć je dobilo više portala (članova udruženja Umbrella): Tačno.net, Spin.info, Inforadar, Hercegovina.info, Gerila, Žurnal, Capital, Direkt, eTrafika.net, Fokus, Infoveza, Interview – kao i Buka i Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).
Većina tih portala danas ima mali doseg – stotinjak čitatelja, što dovodi u pitanje opravdanost tolikih ulaganja.
Eldin Karić (Antikorupcijska mreža ACCOUNT) spominje se kao ključni figurant kojem su navodno godišnje stizali milioni eura. Bakir Izetbegović tvrdi da strani interesi (oko 9 miliona USD godinama) financiraju medije koji sataniziraju SDA.
BOŠNJACI U MEDIJSKOM MRAKU
Najveći medijski gubitak bio je ugašeni Bošnjačka radio-televizija (BRT) po nalogu visokog predstavnika Wolfganga Petritscha – presedan u postkomunističkoj praksi. Iako još nije postojala u punom kapacitetu, njeno emitovanje programa iranske televizije SAHAR pokrenulo je nezadovoljstvo međunarodne zajednice i regulacionih tijela poput RAK-a.
Program BRT-a bio je pod sumnjom, ali donacija od milion dolara katarskog emira bila je transparentno utrošena za opremu. Osim toga, opozicioni mediji su optuživali Mensura Brdara (Ljiljan) za nenamjensko preusmjeravanje tih sredstava.
Gašenje BRT-a simbolizira pritiske nacionalizma i islamofobije u medijima nakon povlačenja Alije Izetbegovića iz Predsjedništva BiH. Taj slučaj nikada nije istražen do kraja.
MEDIJSKI POKUŠAJI POD ERDOGANOM
Nakon dolaska Bakira Izetbegovića na čelo SDA, mediji su dobili 10 miliona eura od Erdogana. Faktor i STAV su osnovani kao konkurencija Dnevnom Avazu. Danas funkcionišu samo kao portali, a smjena urednika STAV-a Filipa Mursela Begovića otvorila je spekulacije o daljnjim zatvaranjima, uključujući moguću zamjenu Al Jazeere Balkans ispostavom TRT-a. Al Jazeera Balkans, sa budžetom od 40 miliona KM godišnje, nadmašio je sve.
Sarajevska poratna medijska scena oblikovana je stranim novcem i političkim interesima, često bez stvarne javne podrške. Pitamo se – koliko su „slobodni mediji“ zaista nezavisni kad su iskonfigurirani između stranih fondova i unutrašnjih interesa?
(TBT, The Bosnia Times)
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL