
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je na dan izbora, kao i prije i poslije 2. oktobra, zaprimilo više prijava zbog nepravilnosti u izbornom procesu.
Mnogi kandidati i građani sada od njih očekuju da poduzmu odgovarajuće pravne radnje, a oni ističu da su provjere u toku.
Iz Tužilaštva je za Fenu rečeno da u okviru svojih nadležnosti, zajedno sa patnerskim institucijama i agencijama, vrše provjere navoda i prijava. Istaknuli su da su osim prijava građana, na njihovu adresu stigle i prijave Centralne izborne komisije te Državne agencije za istrage i zaštitu.
Naglašavaju da prijave o izbornim nepravilnostima za entitetski nivo provjeravaju entitetske institucije pa su tako brojni navodi opozicije o izbornoj krađi na tužilaštvu Republike Srpske. Za predsjednika i potpredsjednika RS-a, CIK ponovo broji glasove, a kako je Srni rečeno, navodno je razlika u odnosu na prvo brojanje minimalna.
Kandidatkinja Jelena Trivić te PDP ispred koje je kandidovana istaknuli su mnoge sumnje u ispravnost izbornog procesa, a o krađama dovoljno govori informacija da ona nije dobila nijedan glas u selu odakle je njena porodica. Ispostavilo se da joj je 0 glasova namjerno upisano.
Osim toga, primijećene su različite nepravilnosti, a u Bosanskom Novom je donesena odluka i o ponavljanju izbora s obzirom na to da su četiri osobe uhapšene zbog unošenja unaprijed popunjenih glasačkih listića.
Iz Tužilaštva BiH i SIPA-e podsjećaju da su na dan Općih izbora zaprimili i evidentirali ukupno 27 prijava građana povezanih s izbornim procesom.
Riječ je uglavnom o narušavanju javnog reda i mira na bitračkim mjestima te o neregularnostima sa potencijalnim karakterom krivičnog djela. Nekoliko prijava o nezakonitostima zaprimili su i prije samog održavanja izbora. To se uglavnom odnosi na registraciju birača, glasanje u inostranstvu, utjecanje na izbornu volju građana i slične nedozvoljene predizborne aktivnosti.
Kazne za kršenje izbornog procesa
Kazne zbog neregularnosti propisane su Krivičnim zakonom BiH, ali dio njih izriče i direktno CIK BiH. Oni uglavnom donose finansijske kazne prema strankama i njihovim kandidatima.
Za krivična djela u vezi s izborima su prema državnom zakonu zaprijećene novčane i zatvorske kazne, definisane u članovima KZ BiH od 150. do 155. te tačke.
Za krivična djela uskraćivanje biračkog prava, povreda slobodnog opredjeljenja birača, prevara pri glasanju, povreda tajnosti glasanja, izborna prevara i uništenje izbornih isprava, zaprijećene su kazne u rasponu od tri mjeseca do pet godina, a propisane su i novčane kazne
window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId : '1391296191040571',
xfbml : true,
version : 'v7.0'
});
FB.AppEvents.logPageView();
};
(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
