
IRANSKI MINISTAR U MOSKVI – DIPLOMATSKI ODGOVOR NA AMERIČKU AGRESIJU
U jeku eskalacije sukoba između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi doputovao je danas u Moskvu gdje će sutra održati sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Ova posjeta dolazi svega dan nakon američkog zračnog napada na iranska nuklearna postrojenja, koje je Teheran oštro osudio kao “neoprostivo kršenje međunarodnog prava”.
Na konferenciji za novinare prije polaska iz Teherana, Araghchi je poručio da “šteta na postrojenjima nije ni bitna u odnosu na princip – napadnuta je suverena zemlja bez ikakvog dokaza o kršenju zakona”.
“Više nema crvene linije koju SAD već nije prešao”, izjavio je Araghchi. “Iran nije učinio ništa loše, a optužbe o nuklearnom oružju su lažne i služe kao izgovor za agresiju.”
Ministar je naglasio da je tokom vikenda bio u kontaktu s brojnim kolegama iz regije, te da je među njima prisutan visok nivo zabrinutosti zbog napada. “Skoro svi su zainteresirani za deeskalaciju i žele igrati aktivnu ulogu u zaustavljanju izraelske agresije.”
Araghchi je još jednom pozvao Vijeće sigurnosti UN-a da hitno reagira i osudi “neprovociranu vojnu akciju Washingtona”.
O sudbini diplomatije, rekao je:
“Vrata pregovorima moraju uvijek biti otvorena, ali kada vas neko napadne usred procesa pregovora, to je jasan znak da mir nije cilj. Sudjelovali smo u razgovorima sa SAD-om i E3 partnerima, ali svejedno smo pretrpjeli napad. Zato ćemo odgovoriti, legitimno i proporcionalno.”
Araghchi je također poručio da ruski partneri igraju ključnu ulogu u savjetovanju i informiranju:
“Čak i tokom naših posljednjih pregovora sa Zapadom, redovno smo konsultirali Moskvu. Sastanak s predsjednikom Putinom sutra je nastavak te bliske saradnje.”
Komentatori ocjenjuju da Araghchijeva posjeta Moskvi simbolizira sve snažnije povezivanje Teherana i Moskve, naročito u trenutku kada su obje države u napetim odnosima sa Zapadom.
Sastanak s Vladimirom Putinom zakazan je za ponedjeljak ujutro, a očekuje se da će fokus biti na zajedničkoj diplomatskoj i sigurnosnoj strategiji u novonastalom geopolitičkom okruženju.
Izvor: Balkan X portal
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL