
U julu je jedan laserski zrak na nebu iznad Crvenog mora izazvao više političkih varnica nego što se moglo očekivati.
Nemački vojni avion, u misiji zaštite trgovačkih brodova u okviru operacije EU Aspides, prekinuo je let nakon što je kineski ratni brod, prema tvrdnjama Berlina, bez upozorenja uperio laser ka letelici.
Misija je otkazana, a avion se povukao u Džibuti.
EU je odmah reagovala – kineski ambasador pozvan je u Brisel na razgovor, a Berlin je učinio isto. Zvaničnici su govorili o „opasnom i neprihvatljivom postupku“. Tim rečima otpočela je nova faza tenzija između Evrope i Kine.
Stručnjak Vasiliј Kašin iz Moskve smatra da bi uzrok mogao biti pokušaj aviona da se približi kineskom brodu radi izviđanja, što je, kako kaže, poznata praksa još iz Hladnog rata. Dodaje da savremeni brodski laseri obično služe za ometanje optike, a ne za direktno dejstvo.
Kineska strana nije otvoreno priznala upotrebu lasera, ali se diplomatska šteta već dogodila. Na sve to nadovezala se izjava Ursule fon der Lajen, koja je označila kinesko partnerstvo sa Moskvom kao „neograničeno“ i potencijalno štetno za stabilnost Evrope.
Peking je odgovorio tvrdeći da njihova saradnja nije usmerena protiv drugih i da ne prihvata spoljne pritiske.
Situaciju dodatno komplikuje informacija da je ukrajinska bezbednosna služba uhapsila dvojicu kineskih državljana zbog navodne špijunaže u vezi s raketnim sistemom „Neptun“. Analitičari podsećaju da je Ukrajina posle raspada Sovjetskog Saveza bila ključni izvor tehnologija za Peking, pa ni ovaj slučaj ne dolazi niotkuda.
Ekonomista Kiril Kotkov ocenjuje da EU, iako pod političkim uticajem Vašingtona, nema interes da zaoštrava odnose s Pekingom, s obzirom na obim trgovine koji premašuje 700 milijardi dolara. Ipak, poručuje, pritisci na Kinu će rasti.
Pokušaji kineskog ministra spoljnih poslova Van Jia da ublaži ton tokom svoje evropske turneje nisu urodili plodom. Sve više izgleda da evropski lideri računaju na saradnju sa SAD, čak i po cenu zahlađenja odnosa sa Kinom.
Kada diplomatiju preuzme svetlosni zrak na vojnoj misiji, to obično nije dobar znak. Incident u Crvenom moru možda je detalj – ali ponekad detalji otkrivaju celu sliku.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL