Centralna izborna komisija BiH od mjeseca svibnja do 24. rujna izrekla je političkim strankama u BiH ukupno oko 400.000 KM kazni! Podaci su ovo do kojih je Raport došao na osnovu evidencije CIK-a o kaznama objedinjenima nakon što su kazne postale pravosnažne, te uključujući jedan dio novčanih kazni izrečenih strankama na sjednici održanoj 24. rujna.
Iako uveliko traje službena izborna kampanja koja je počela 6. rujna i traje do 5. listopada do 7 sati ujutro kada počinje izborna šutnja, CIK BiH još uvijek donosi odluke o kršenju odredbi Izbornog zakona o preuranjenoj kampanji za slučajeve koji su se dogodili prije 6. rujna., što znači da ova cifra za kazne može biti i veća. Do sada je na sjednicama CIK-a doneseno oko 100 odluka o kaznama zbog kršenja Izbornog zakona BiH, a najviše ih se donosi na preuranjenu kampanju i zloupotrebu resursa.
Svjesno kršenje Zakona na štetu stranačkih kasa
Političke stranke i njihovi članovi i simpatizeri, premda su znali da ovogodišnje novine u izbornom zakonu BiH koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH zabranjuju vođenje kampanje prije njenog službenog početka, a to je mjesec prije izbora, svjesno su kršile Zakon i usprkos novčanim kaznama ponavljale su te prekršaje, ne žaleći iz svojih budžeta desetine tisuća maraka za kazne, samo da se promoviraju, makar to bilo i nezakonito.
U kršenju zakona prednjačili su SDA koja mora platiti oko 60.000 KM, zatim SNSD koji mora platiti skoro istu cifru za kazne po osnovu kršenja Izbornog zakona BiH, zatim PDP I SDP koji će platiti oko 36 000 KM, a slijede ih SDS-volja naroda i DEMOS koji će za kazne iz stranačke kase izdvojiti po 24.000, odnosno 22 000 KM.
Stranka za BiH platit će oko 15.000 KM, a Naša stranka i BOSS platit će kazni pojedinačno po oko 13.000 KM, dok će HDZ BiH, HDZ 1990 , PDA i Ujedinjena srpska za kazne iz stranačke kase izdvojiti po oko 10.000 KM.
Narodni front Jelene Trivić platit će kazni u iznosu od oko 7.500 KM, dok su ostale stranke koje su ovjerene za sudjelovanje na izborima 6. listopada dobile kazni između 3.500 KM koliko je primjerice izrečeno DNS-u Nenada Nešića, dok po 6.500 KM moraju platiti Narod i pravda i NES BiH.
Prema dostupnim podacima najveća pojedinačna kazna izrečena je u iznosu od 15.000 KM PDP-u zbog toga jer je Draško Stanivuković, aktualni gradonačelnik Banje Luke i kandidat za novi mandat na toj poziciji vodio preuranjenu kampanju kroz tiskane medije i zloupotrijebio javna sredstva i resurse .
Najveće pojedinačne kazne PDP-u, SNSD-u i SDA
Među većim pojedinačnim kaznama po istom osnovu je i ona izrečena SNSD-u u iznosu od 12.000 KM jer je odbor te stranke u Vlasenici putem društvene mreže Facebook vodio izbornu kampanju, a zbog istog prekršaja koji je počinio Vlado Đajić, SNSD-u je izrečena kazna u iznosu od još 7.000 KM, što su dvije najveće pojedinačne kazne za tu stranku.
SDA je pojedinačnu kaznu u iznosu od 10.000 KM dobila zbog toga, jer je SDA Zenica putem društvene mreže Facebook vodila preuranjenu izbornu kampanju i što je Nezir Pivić podijelio spornu objavu na FB profilu, te je , kako je ustvrdio CIKBiH zloupotrijebio javno sredstvo i resurs za promociju stranke kojoj pripada.
Pojedinačnu kaznu od 8.000 KM platio je SDP zbog toga što je odbor te stranke u Bugojnu na Facebook-u vodio preuranjenu kampanju.
Inače, CIK BiH je kažnjavanje počeo s minimalnim iznosima od 3.000 KM, ali ako su stranke opetovano kršile Zakon, a što su mnoge činile, taj iznos se povećavao čak i nakon upozorenja Komisije da je ogroman broj slučajeva kršenja Zakona, naročito zbog preuranjene kampanje.
Ako se u vidu ima da je oko 400.000 KM “bačeno u vjetar” i da je ta ukupna suma mogla biti utrošena u korist građana umjesto za kazne i da stranke nikada nisu toliko stranačkog novca uložile za nešto od koristi svojih birača, onda je jasno koliko im je „slatka“ vlast i šta su sve spremni učiniti da zasjednu ili ostanu u udobnim foteljama.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.