Trend povratka potvrđuje i 83 novo upisanih učenika čiji su se roditelji vratili nazad u domovinu
Brojne su aktuelne teme koje drže pažnju cjelokupne bh. javnosti na Tuzlanskom kantonu što je i ključni razlog zašto je naš večerašnji gost u emisiji ‘7Plus’ bio Irfan Halilagić premijer Tuzlanskog kantona. Samo gostovanje je počelo temama iz zdravstvenog sektora i neslavnoj nabavci linearnog akceleratora, koji je neophodan u liječenju onkloških pacijenata.
– Pred nama je 180 dana tokom kojih će se instalirati konačno nabavljeni linearni akcelerator i svi prateći aparati čime smo ovu trakavicu koja je intenzivno pratila Tuzlanski kanton posljednjih godinu i po završili. Nažalost, dvije tenderske procedure nisu uspjele, ali ovdje ipak imamo priču koja ima dublje razloge i dublji korijen jer je puno ranije bilo potrebno razmišljati o nabavci linearnog akceleratora. Došli smo u trenutku kada je bilo blizu da ovaj problem dobije epilog koji nije dobar, ali je Vlada uspjela osigurati sredstva za kupovinu tog aparata u iznosu od 8,5 miliona KM plus deset kojima pratimo i nabavku nekih drugih potrebnih aparata i opreme. Uspjeli smo, dakle, privesti kraju ovu nabavku – na početku prezentira trenutnu situaciju sa nabavkom prijeko potrebnog linearnog akceleratora koji se koristi u tretmanu najtežih, onkoloških pacijenata.
Halilagić dodaje da na ovom projektu Vlada neće stati.
– Naša je intencija da nastavimo rad na nabavci još jednog, bilo kupovinom, donacijom ili na drugi mogući način jer su dva aparata potrebni standard i želimo da imamo ispunjen taj standard na Kliničkom centru Tuzlanskog kantona. Trebam podsjetiti da je ovo i najveća finansijska injekcija bilo kojeg saziva Vlade Tuzlanskog kantona prema Kliničkom centru još od izgradnje ‘Plave bolnice’ koja je završena 2008. godine kada je to sve koštalo 25 miliona – podsjeća Halilagić apostrofirajući da se puno ranije moralo voditi računa o nabavci linearnog akceleratora i da su prethodna dva tendera sa negativnim efektom danas predmet istrage nadležnog tužilaštva.
Također je potvrdio da se ukupna situacija u zdravstvu stabilizira napominjući posebno da se sve teške priče oko porodilišta ipak popravljaju.
– Cijenimo da je situacija bolja i u posljednje vrijeme nemamo više onaj broj dojava koje bi uznemiravale javnost kao ranije. Moram dodati i da smo kao Vlada zatekli stanje koje je bilo daleko od optimalnog pa smo i u tom smsilu reagovali sa 600.000 KM za potrebno opremanje Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra kako bi majkama rodiljama, ali i svim zaposlenim omogućili što bolje uslove. Vjerujemo da ćemo nakon desetak godina nazadovanja, Klinički centar ne samo ovim finansijskim podrškama, nego i mjerama koje smo donijeli konačno stabilizovati i polako ga vraćati prema ono mjestu na kojem je bio poznat ne samo u Tuzli nego i mnogo šire – napominje premijer Tuzlanskog kantona.
Govoreći o nekim dobrim vijestima kojima Tuzlanski kanton već svjedoči, posebno je istakao nastavak ulaganja u obrazovanje.
– Mora se na polju obrazovanja više raditi i u smislu kreiranja nacionalih politika. U posljednje dvije i po godine pokušali smo da napravimo određene iskorake i dodatno stabiliziramo položaj nastavnika i profesora, da im osiguramo radna mjesta, ali i da unaprijedimo ukupan nastavni proces što smo radili kroz inovirane nastavne programe. Pokušavamo i u materijalno-tehničkim uslovima napraviti iskorake pa smo investirali u školske projekte oko 15 miliona KM. Stvarno smo se u tom segmentu posebno posvetili i mislimo da dobivamo pravi efekat. Važno mi je ovdje potvrditi i da smo u ovoj školskoj goodini upisali 83 nova učenika od roditelja koji se vraćaju nazad u svoju domovinu. Svi znamo da puno ljudi odlazi, ali evo počeli smo bilježiti i primjere da se počinju i vraćati sa svojim porodicama – optimističan je Halilagić.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte detalje o tome kako je započelo ispunjenje velikog i višedecenijskog sna u Tuzli – izgradnje univerzitetskog kampusa, ukupnom odnosu prema obrazovanju, dobrim vijestima o povratku aviokompanija na Tuzlanski aerdorom i uspostavi i obnovi nekih linija koje pomažu ukupan razvoj Kantona.
Poseban dio ovog razgovora bio je posvećen i neophodnosti uključenja Tuzlanskog kantona u razvoj putne infrastrukture u četiri ključna kraka kako bi se nastavio i poboljšao stvarni razvoj najmnogoljudnijeg kantona u FBiH.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.