Predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija smatra da bi donošenje zakona o VSTV-u RS-a unazadilo državu za 20 godina
Po završetku današnjeg nastavka sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Halil Lagumdžija, predsjednik Vijeća, održat će radni sastanak sa Milankom Kajganićem, v. d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH, zbog najavljenog usvajanja zakona o VSTV-u Republike Srpske.
– Tužilaštvo BiH je već reagovalo, međutim, ako se imaju u vidu ozbiljnost i težina situacije, moraju raditi brže. To ću reći i Kajganiću, jer veliko je pitanje dokle sve ovo može otići, rekao je Lagumdžija podsjećajući na to da je Narodna skupština RS-a izglasala zaključke o prenosu nadležnosti s BiH na entitet.
Nedopustiva rasprava
– Pravna priroda zaključaka ne omogućava podnošenje apelacije Ustavnom sudu BiH, ali postoji druga mogućnost, a to je zahtjev za rješavanje ustavnopravnog spora, pojasnio je.
Raspravu u NSRS-u o formiranju entitetskog VSTV-a smatra nedopustivom. Podsjeća na sličnu situaciju iz 2004. godine kada je nakon što je donesen Zakon o Upravi za indirektno oporezivanje Parlament Federacije BiH pokušao “u malom segmentu urediti jednu oblast”. Međutim, nakon podnesene apelacije Ustavni sud BiH je donio odluku da entiteti ne mogu jednostranim potezima preuzimati nadležnosti koje su već prenijete na državu.
Dodaje kako on, kao predsjedavajući VSTV-a, osjeća zabrinutost te da je zbog toga razgovarao sa međunarodnim predstavnicima u BiH, od kojih je, ističe, dobio nedvosmislenu podršku za rad VSTV-a BiH.
– U regionu smo daleko ispred svih država, urušavanje ovakvog sistema i eventualno donošenje zakona o VSTV-u RS-a značilo bi nazadak od dvadesetak godina i potpuno zaustavljanje evropskog puta BiH, dodaje Lagumdžija.
Naglašava kako se apelacija Ustavnom sudu BiH može podnijeti tek nakon pravnog stupanja na snagu nekog zakona.
– Prema Nacrtu zakona o VSTV-u RS-a, on bi, ako bude usvojen, trebao stupiti na snagu godinu po objavljivanju u Službenom glasniku. Čekati da prođe taj period do podnošenja apelacije bilo bi pogubno, smatra Lagumdžija i otkriva šta je kazao visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
– On bi u slučaju usvajanja zakona trebao iskoristiti svoja ovlaštenja i donijeti odluku o stavljanju zakona van pravne snage. To bi značilo kao da nije ni donesen, ističe Lagumdžija napominjući da se visoki predstavnik složio s njim smatrajući nevjerovatnom situaciju da Ustavni sud u roku od godinu ne može raspravljati.
– Moglo bi biti posebno problematično ako dođe do trgovine pravosuđem, koja bi bila pogubna, cijeni Lagmudžija koji ne isključuje mogućnost da je motiv i izbjegavanje sudskih procesa.
– Ne radi se toliko o procesima ratnih zločina, koliko o organizovanom kriminalu i korupciji. Ako vi formirate svoj VSTV, utičete na izbor i dovođenje ljudi koji će tamo odlučivati, pa oni postavljaju glavne tužioce, tužioce, predsjednike sudova i sudije, onda vam to daje mogućnost da to stavite pod kontrolu, kaže Lagumdžija.
Kad je konkurs?
Na sjednici se raspravljalo i o provođenju konkursa za pozicije nosilaca pravosudnih funkcija, a u okviru toga i o izboru glavnog tužioca Tužilaštva BiH.
– Ako treba, sutra ide konkurs, nema nijednog razloga da se ne raspiše, niko nema pravo da to odgađa, smatra Slavo Lakić, član VSTV-a.
Davor Martinović, član VSTV-a, podsjeća na to da su ranije govorili kako je prioritet što prije raspisati konkurs za glavnog tužioca, jer ovakva situacija nije ugodna ni samom vršiocu dužnosti.
Nakon što je Vijeću predstavljen Izvještaj o radu tužilaštava na predmetima ratnih zločina protekle godine, Lagumdžija je kazao da rok završetka tih predmeta do 2023. godine neće biti moguće ispoštovati.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.