
SDA poziva na smjene rukovodstva RS-a, žestoko kritikuje Trojku: “Servilnost prema Dodiku i Čoviću ugrožava državu”
Na današnjoj redovnoj sjednici Glavnog odbora Stranke demokratske akcije (SDA), održanoj u Sarajevu, razmatrana je aktuelna politička i sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini. U saopćenju za javnost, SDA je usvojila niz zaključaka koji sadrže oštre kritike na račun aktuelne vlasti, posebno stranaka okupljenih oko tzv. Trojke (SDP, NiP, NS), te zahtjeve upućene međunarodnoj zajednici.
SDA poziva Vijeće za implementaciju mira (PIC) i visokog predstavnika da iskoriste ovlasti iz Bonskih ovlasti i Rezolucije UN-a 1174 kako bi smijenili rukovodstvo Republike Srpske, koje stranka optužuje za otvoreni napad na ustavni poredak i ugrožavanje mira. Pored toga, traže povećano prisustvo EUFOR-a i hitne sankcije režimu Milorada Dodika.
Oštro su kritikovane i domaće pravosudne institucije, prije svega Tužilaštvo BiH, koje SDA optužuje za ignorisanje predmeta protiv Dodika, uključujući korupcijske afere i kolaps bankarskog sektora u RS-u. Zatražena je i hitna istraga o odgovornosti u Graničnoj policiji BiH zbog toga što uprkos potjernici, Dodik i Stevandić slobodno prelaze granicu.
Posebnu pažnju SDA posvećuje Trojci, čije djelovanje ocjenjuju kao servilno prema SNSD-u i HDZ-u. Navode kako je Trojka prepuštanjem ključnih pozicija, naročito u sigurnosnom sektoru, ojačala poziciju Dodika i omogućila niz štetnih odluka, uključujući i finansijska sredstva usmjerena na projekte bliske režimu u RS-u. Optužuju ih za nekontrolisano zaduživanje Federacije BiH i KS-a, te ukazuju na ogroman deficit koji je nastao pod njihovim upravljanjem.
Kritikuju i nedavne poteze prema HDZ-u, uključujući izbor sudije Ustavnog suda FBiH iz te stranke, kao i imenovanja u Upravni odbor FTV-a, za koje tvrde da su provedeni mimo zakona i u korist onih koji negiraju zločine i veličaju Herceg-Bosnu.
SDA također oštro odbacuje prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je predložio HDZ, smatrajući ga neustavnim i diskriminatornim, dok je Trojku optužila da se ponaša kao “izvršilac radova” za Dragana Čovića.
Na kraju, SDA traži da se spriječi naplata duga RS-a prema slovenačkom “Viaductu” sredstvima države BiH, što vide kao još jedan primjer štetne politike Trojke i njihove podložnosti zahtjevima iz Banje Luke i Mostara.
Zaključci Glavnog odbora SDA otvaraju novo poglavlje u političkoj borbi unutar BiH, u kojem ova stranka nastoji reafirmisati svoje pozicije kroz otvorenu konfrontaciju sa svim akterima koje smatra odgovornim za političku destabilizaciju i ekonomski sunovrat zemlje.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
