
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je izmjene i dopune Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, kojima se omogućava formiranje rezervnog sastava policije u ovom entitetu. Odluka je donijeta po hitnom postupku, a za zakon je glasalo 44 od prisutnih 45 poslanika.
Do 1.100 rezervnih policajaca
Prema usvojenim odredbama, rezervni sastav policije može brojati do 20 posto ukupnog broja redovno zaposlenih policajaca u MUP-u RS, što znači da se otvara prostor za angažman do 1.100 novih pripadnika. Oni će biti angažovani isključivo u vanrednim okolnostima – prilikom prirodnih nepogoda, narušavanja javnog reda i mira, velikih javnih skupova ili migrantskih kriza.
Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan obrazložio je da RS trenutno ima manjak od preko 1.000 policajaca, te da je ovaj zakon način da se brzo ojačaju kapaciteti i reakcijska sposobnost MUP-a.
Oštre reakcije opozicije
Opozicioni poslanici SDS-a i PDP-a glasno su se usprotivili zakonu. Ognjen Bodiroga (SDS) upozorio je da vlast na ovaj način stvara “stranačku vojsku SNSD-a”, dok je Igor Crnadak (PDP) podsjetio na iskustva iz devedesetih, kada su slične strukture korištene u političke i vojne svrhe.
„Dobro se sjećamo šta je prethodilo formiranju prošlog rezervnog sastava policije. RS ne treba paravojne formacije, već reformisanu, profesionalnu i politički nezavisnu policiju“, izjavio je Crnadak.
Sumnje u zloupotrebu i militarizaciju
Pojedini sigurnosni analitičari izražavaju bojazan da bi rezervni sastav mogao biti zloupotrijebljen u političke svrhe ili čak postati izvor potencijalne nestabilnosti, posebno ako se obuka i selekcija budu sprovodile netransparentno. Istaknuto je i da nije jasno ko će imati nadzor nad naoružanjem koje će rezervisti nositi.
Armin Kržalić, profesor sigurnosnih studija, upozorio je da je „veoma opasno naoružavati ljude bez punog profesionalnog nadzora, jer to otvara prostor za incidentne situacije i politizaciju sigurnosnog sektora“.
Bez saglasnosti međunarodne zajednice
Zakon je donesen bez prethodnih konsultacija sa institucijama Evropske unije i OHR-om, a iz tih krugova već ranije je iskazana zabrinutost u vezi s idejom o formiranju rezervnog sastava.
Do trenutka objave ovog teksta nije bilo zvaničnih reakcija iz međunarodne zajednice, ali se očekuje da će ovo pitanje biti otvoreno u narednim izvještajima o političkoj i sigurnosnoj situaciji u BiH.
Ukratko, dok vlasti RS tvrde da zakon predstavlja odgovor na kadrovske nedostatke i potrebu za efikasnijim djelovanjem policije u kriznim situacijama, opozicija i dio stručne javnosti ga vidi kao korak ka militarizaciji i dodatnoj politiz
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL