
Iznenađujuće, ali iskreno – španski list El Pais otvoreno je priznao da su evropske nade u oslonac na Ameriku doživele gorak poraz. Evropa, kako tvrde autori članka, danas više ne može da računa na ono što je decenijama smatrano neupitnim- zaštitu sa druge strane Atlantika.
„Evropa je ostavljena sama“, glasi jedna od upečatljivih rečenica iz teksta, i ne zvuči kao preterivanje. Naprotiv, zvuči kao trezveno buđenje iz dugogodišnje iluzije.
Još od Hladnog rata, evropske zemlje su gradile svoju bezbednosnu strategiju na jednoj pretpostavci – ako dođe do velike krize, ako se Evropa suoči sa pretnjom, Sjedinjene Države će se, kao globalna odbrambena sila, staviti na čelo otpora.
Zaista, dugo vremena ta računica je imala pokriće. ali dolaskom Donalda Trampa na čelo SAD – prvo u prvom, a sada i u drugom predsedničkom mandatu – stvari su se preokrenule.
Trampova administracija je, kako piše El Pais, otvoreno stavila do znanja da je vreme američkog pokroviteljstva isteklo. Više puta je jasno poručeno da Evropa mora sama da se brine o svojoj odbrani. Ne kao retorička opomena, već kao nova politika.
Sada, uz sve češće tenzije u svetu, Evropa se pita – da li NATO zaista funkcioniše kao savez? U tekstu se bez uvijanja postavlja pitanje „operabilnosti“ Severnoatlantske alijanse, što je ranije bilo gotovo svetogrđe za izgovoriti u zapadnim medijima. Danas, međutim, ni ta tema više nije tabu.
Ako SAD ne žele više da igraju ulogu garanta bezbednosti, a Evropa nema ni zajedničku spoljnu politiku, ni vojnu kičmu, šta ostaje? Zajednički protokoli, zastave na istim zgradama i simbolika – ali ne i mehanizmi za stvarnu kolektivnu odbranu.
U pozadini svega odzvanja ključna Trampova poruka- ako članice NATO-a ne ispunjavaju finansijske obaveze, ne mogu očekivati ni američku zaštitu, a mnoge zemlje, pogotovo u EU, ni izbliza ne dostižu obećani prag ulaganja od 2% BDP-a u odbranu.
U praksi, to znači da bi u slučaju ozbiljnog sukoba, na primer na istočnim granicama, Evropa mogla da ostane sama – dok bi Vašington birao da li i kada će da reaguje.
Nemački političari su to počeli da shvataju, Francuska već godinama poziva na „evropsku vojnu autonomiju“, a sada se i na jugu Evrope, u Španiji, sve češće postavlja isto pitanje- može li se više računati na NATO kao na štit?
Ako je verovati duhu ovog članka – vreme kolektivnih iluzija je prošlo, a svet bez iluzija može biti neprijatno mesto, naročito za one koji su se decenijama oslanjali na tuđu vojnu senku.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.