Prognoze za VSTV Republike Srpske, ukoliko bude formiran, većinom su iste: bit će proglašen neustavnim ako prije toga visoki predstavnik ne iskoristi ovlasti
Zahtjev političkih predstavnika Republike Srpske za formiranje entitetskog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća nije ništa novo. Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH i bivši član VSTV-a BiH, smatra da je novi samo metod ostvarenja tog zahtjeva.
– Uspostavljanje jedinstvenog VSTV-a BiH imalo je za cilj konsolidaciju i jačanje nezavisnosti pravosuđa, kao i sveobuhvatnu reformu sudskog sistema. Najavljeno uspostavljanje VSTV-a RS-a ne otvara samo pitanje ustavnosti i jednostranog vraćanja nadležnosti koje ostavljam na ocjenu Ustavnom sudu BiH, već niz drugih značajnih pitanja, govori Nezirović.
Upitne reforme
Pojašnjava da su među tim pitanjima način budućeg izbora sudija i tužilaca na državnom nivou i na nivou Brčko distrikta BiH, korištenje IPA fondova, realizacije preuzetih obaveza u daljoj reformi sudskog sistema… Podsjeća da je ustavno pozicioniranje VSTV-a BiH i dalje jačanje njegove nezavisnosti reformski zahtjev Evropske komisije.
– Rascjepkanost pravosuđa i postojanje sudskih podsistema stvara probleme u funkcionisanju pravosuđa, tako da bi fragmentiranje VSTV-a BiH dodatno otežalo poželjnu harmonizaciju sudskog sistema i provođenje jedinstvene i usaglašene reforme pravosuđa, pojačalo politički uticaj i dominaciju izvršne vlasti i političkih nomenklatura nad pravosuđem, ističe Nezirović, smatrajući da je zabrinjavajuće što VSTVBiH šuti.
Podsjećamo da su iz VSTV-a BiH u decembru kratko saopćili da djeluju jedinstveno, u punom kapacitetu, te da neće razmatrati niti se oglašavati o ovom pitanju.
– Njihova šutnja se ne može opravdati eventualnim stavom da oni ne mogu odlučujuće uticati na odluke zakonodavne vlasti ili time da je u ovom trenutku mudrije održavati predstavu o postojanju jedinstva u okviru VSTV-a BiH, smatra Nezirović i dodaje da je pasivnost VSTV-a BiH, u vezi s ovim, samo još jedan dokaz o poremećenoj ravnoteži između tri grane državne vlasti.
– Naravno, na štetu sudske, a sve ovo dokazuje kolebljivost VSTV-a BiH da se odlučno bori za vlastitu i nezavisnost pravosuđa. Njihovoj šutnji pridružili su se i pravosudna zajednica, Ministarstvo pravde BiH i akademska zajednica, kaže.
Zaključuje da problemi u pravosuđu svakako postoje kao i problemi u radu VSTV-a BiH, ali da se, uprkos tome, jedinstvenom VSTV-u BiH mora dati podrška, “jer formiranje entitetskih regulatornih pravosudnih tijela, i kad bi bilo u skladu sa Ustavom BiH, nije najbolji put za rješavanje tih problema”.
Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde BiH, podvlači da je formiranje VSTV-a RS-a protivustavno djelovanje tolikog intenziteta da će biti razarajuće po vladavinu prava u državi, te da postoji obaveza predstavnika međunarodne zajednice da preduzmu konkretne poteze.
– Visoki predstavnik treba iskoristiti bonske ovlasti, jer ovo je pravno nasilje kojim se ugrožava Dejtonski sporazum. Nije prvi put da vlasti u entitetu RS donose akte slične svrhe, ali je utvrđivanje nacrta zakona kojim se uzurpiraju nadležnosti korak dalje u eskalaciji pravnog nasilja, smatra.
Pivić je jasan kada kaže da će Ustavni sud BiH ukinuti Zakon o VSTV-u RS-a ukoliko dođe do njegovog usvajanja, a VSTVBiH će nastaviti funkcionisati u punom kapacitetu. Podsjetio je da je NSRS 2009. godine usvojio Informaciju o efektima prenosa ustavnih ovlašćenja sa RS-a na institucije BiH i uz navedeni akt usvojio je zaključak.
Opasnost je stvarna
– Tada je visoki predstavnik ukinuo zaključke NSRS-a, tako da je jasno da on ima sve potrebne ovlasti kako bi zaštitio ustavni poredak BiH. Njegova obaveza je da ukine sve zaključke na osnovu kojih se poduzimaju i nastaju dalje neustavni akti poput Nacrta zakona o VSTV-u RS-a, ističe Pivić.
Podsjetio je i da je Ustavni sud BiH 2009. godine potvrdio da je Zakon o VSTV-u BiH usaglašen sa Ustavom BiH i da je Parlament imao ustavni osnov da donese Zakon.
Poručuje da se ne smije potcijeniti opasnost provođenja zaključaka NSRS-a, s obzirom na njihovu neustavnost niti ih se smije okarakterisati kao da su politička igra.
– Potrebno je sagledati cjelokupnu sliku, koja kaže da ne smijemo gledati odvojeno VSTVBiH i druge pravosudne organe na nivou države. Dakle, opasnost koja prijeti usmjerena je na cjelokupan pravosudni sistem na nivou države, zaključio je Pivić.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.