
Nakon što je neko vrijeme bio van fokusa javnosti, Milan Tegeltija, bivši predsjednik VSTV-a BiH i trenutni politički savjetnik Milorada Dodika, ponovo se oglasio – i to u svom poznatom maniru: poučavajući Bošnjake o realnosti koju samo on i entitetski vrh Republike Srpske priznaju.
Ovaj put poručuje da „političko Sarajevo živi u paralelnom univerzumu“, izmišljajući – kako kaže – BiH kao monolitnu državu kojom se upravlja iz jednog centra, zanemarujući, po njemu, realnu suverenost Republike Srpske.
> „Nemojte od drveća da ne vidite šumu i da insistirajući na vlastitoj imaginaciji zasnovanoj na utopiji o BiH, izgubite i onu i onakvu BiH kakva je moguća“, piše Tegeltija.
Nazivajući Bosnu i Hercegovinu “propalom državom”, poručuje da je RS jedini entitet koji ima suvereni kapacitet i monopol sile, te da su sve državne nadležnosti „mrtvo slovo na papiru“ ako ih RS ne odobrava.
Međutim, Tegeltijin politički angažman ne završava samo na ustavno-pravnim tumačenjima. Njegove izjave često prelaze granicu političkog diskursa i ulaze u otvorene napade na Bošnjake. U više navrata ih je javno optuživao za navodnu “dominaciju” i “unitarizam”, pri tome relativizirajući ratne zločine i masovne zločine počinjene u ime RS-a.
Tegeltija, poput svog šefa Dodika, redovno učestvuje u negiranju genocida u Srebrenici, nazivajući ga „političkom konstrukcijom“ i „sredstvom za kriminalizaciju srpskog naroda“. Iako međunarodni sudovi već godinama jasno definišu zločin počinjen u Srebrenici kao genocid, Tegeltija i njemu slični nastavljaju da osporavaju presude i dovode u pitanje međunarodno pravo.
U jednoj od ranijih izjava, poručio je da je “priča o genocidu oruđe političkog Sarajeva za disciplinovanje Srba”, ignorišući činjenice, presude, dokaze i svjedočenja. Takav stav ne samo da vrijeđa žrtve, već direktno podstiče revizionizam i negira osnovne principe pravde i pomirenja.
U svijetu Milana Tegeltije, BiH je “neuspjela država”, Bošnjaci su “politički naivni sanjari”, a genocid je “mit”. Sve što dolazi iz Sarajeva je sumnjivo, a jedina stvarnost je ona u kojoj RS odlučuje kad i kako BiH postoji.
Dok Evropa poziva na reforme, pomirenje i zajedničku budućnost, Tegeltija uporno povlači nazad – u rovove devedesetih, u narative podjela, negiranja i straha.
U konačnici, najveće pitanje ostaje: ako su Bosna i Hercegovina i Bošnjaci toliko beznačajni, zašto ih se onda toliko boje?
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
