
U Narodnoj skupštini Republike Srpske pali su svi „sveti zakoni“, „crvene linije“ i sva velika obećanja. Za nekoliko sati, vlast Milorada Dodika poništila je zakone kojima nas je duže vrijeme “zamajavala”, zaklinjući se da brani Srpsku. Izabrana je i v.d. predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić.
Sjećate li se kada su vladajući govorili da je Zakon o nepokretnoj imovini crvena linija preko koje se ne prelazi?
Prešli su je.
Zajedno s imovinom, nestao je i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, kao i Izborni zakon RS, Zakon o VSTS, Zakon o dopuni Krivičnog zakonika RS, pa čak i Zakon o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH – onaj kojim su, sjećate se, „protjerivali“ SIPA, Sud i Tužilaštvo BiH, iako su oni, doduše, vrlo aktivno nastavili da rade svoj posao, a vladajući su ih, podjednako aktivno, pratili i slušali.
Usvojen je i Zaključak o stavljanju van snage zaključaka u vezi sa Informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji su usvojeni prošle godine, tokom postupka u Sudu BiH protiv Dodika.
Da ironija bude veća, za v.d. predsjednika je imenovana osoba koja je godinama bila simbol onoga protiv čega se Dodik, bar javno, bori.
Ana Trišić Babić, koja je, inače, bliska saradnica Milorada Dodika, je, naime, svojevremeno bila angažovana u USAID i OHR, a poznata je kao i NATO lobista.
Čini se da je tanka nit od „crvenije linije“ do linije poslušnosti. Ali, koji je cilj?
Zanimljivo je pomenuti i da su SAD pozdravile odluku Narodne skupštine Republike Srpske o imenovanju v. d. predsjednika Republike Srpske, jer se njom, kako su rekli, potvrđuje stabilnost u BiH.
Katastrofalne posljedice
Ako pitate predsjednika Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, sve to je izdaja i kapitulacija.
– Pitanje je da li će im Amerikanci dozvoliti da sačuvaju bar malo časti i privilegija. U svakom slučaju, ovo je veliko poniženje za Republiku Srpsku! Saopštenje Stejt departmenta nam je potvrda da su oni rekli šta Dodik treba da radi. On sluša njih, a ne sluša svoj narod i ne poštuje Ustav. Ovo je izdaja bez presedana sa katastrofalnim posljedicama – kaže Vukanović za Srpskainfo.
Vladajući su, kaže Vukanović, pokazali da smo, zapravo, kolonija, i da je Dodik marioneta u rukama zapadnih sila.
-Sistemski nas razara! Dok radi ono što očekuju od njega, zauzvrat ima političku podršku. Sada je to izašlo na vidjelo. Postaviti Anu Trišić Babić, koja nikad nije bila ni predsjednik mjesne zajednice, niti je bila na bilo kakvoj listi, nema nikakav legitimitet, niti je u saglasnosti s Ustavom – rekao je Vukanović.
On primjećuje i veliko nezadovoljstvo u vladajućoj koaliciji.
– Istupio je Nenad Stevandić, vidljivo je da se sve radi na silu. Željka Cvijanović je potvrdila da napravila nagodbu. Ja mjesecima pričam o tome da su između nje i Dodika odnosi loši i da je on želio da je žrtvuje, da je postavi nekoliko mjeseci za v.d, pa da ona ostane bez funkcije člana Predsjedništva. Ona na to nije željela da pristane – rekao je on.
Vukanović smatra da poigravanje sa NS RS treba da bude uvreda za građane Republike Srpske.
-U jednom danu predložiti dva različita imena, puzati pred strancima… treba da bude velika uvreda i poniženje za svakog Srbina i građanima Republike Srpske. Ja se nadam da su građani napokon progledali i da im je jasna situacija – kaže Vukanović.
Vukanović smatra da će se Dodik uskoro potpuno povući iz politike.
–Ja mislim da je on dobio poruku da treba da ispari. On će još malo da daje neke izjave, ali će se, kao što se povukao sa čela Republike Srpske, povući i sa čela SNSD. Stranku će preuzeti Željka Cvijanović, koja je napravila dogovor i rekla Amerikancima da će raditi sve što se od nje očekuje. I ukoliko, ne daj Bože, oni opstanu na vlasti, možemo očekivati dalju razgradnju Republike Srpske i prenos nadležnosti – tvrdi on.
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, kaže da je stavljanjem van snage Zakona o nepokretnoj imovini, Republika Srpska izgubila bilo kakvu pregovaračku poziciju na temu imovine.
-Vladajuća većina je to potvrdila kroz Narodnu skupštinu i time predala pitanje imovine na odlučivanje strancima i OHR. Šmit svojevremeno nije dobio potvrdu Savjeta bezbjednosti o svom mandatu, ali je dobio potvrdu u Narodnoj skupštini od vladajuće većine kroz stavljanje van snage Zakona o imovini. Sve je stavljeno van snage, a ništa nije dobijeno za Republiku Srpsku i ne da nije dobijeno, nego smo vraćeni ispod pozicija na kojima smo bili prije ove političke krize. Politika “modrih prsa junačkih” imala je za rezultat kapitulaciju pred strancima i veleizdaju – kategorična je Trivićeva.