Dječak s teškom epilepsijom postao je prvi pacijent na svijetu koji je isprobao novi uređaj za kontrolu napadaja ugrađen u njegovu lobanju, prenosi u ponedjeljak BBC.
Neurostimulator, koji šalje električne signale duboko u njegov mozak, Oranu Knowlsonu smanjio je dnevne napadaje za 80 posto.
Njegova majka Justine rekla je za BBC da je sretniji i da ima “puno bolju kvalitetu života”.
Česti napadi
Operacija je obavljena u oktobru kao dio ispitivanja u bolnici Great Ormond Street u Londonu kada je Oran imao 12 godina.
Oran, iz Somerseta, ima Lennox-Gastautov sindrom, oblik epilepsije otporan na standardno liječenje koji se razvio u dobi od tri godine.
Od tada je svakodnevno imao napadaje u rasponu od dvadeset do više stotina.
Oranova majka, prije operacije, objasnila je kako je dječaku epilepsija dominirala životom: “Ukrala mu je cijelo djetinjstvo.”
Rekla je da je on imao niz različitih napadaja, uključujući one u kojima je padao na tlo, snažno se tresao i gubio svijest.
Rekla je da bi povremeno prestao disati i da bi mu bila potrebna hitna reanimacija.
Oran ima autizam i ADHD, ali Justine kaže da je njegova epilepsija daleko najveća prepreka:
-Imala sam prilično bistrog trogodišnjaka, i unutar nekoliko mjeseci nakon što su počeli njegovi napadaji, njegovo stanje se naglo pogoršalo i izgubio je mnogo vještina, rekla je.
Svrha uređaja
Oran is involved in the CADET project – a series of trials evaluating the safety and efficacy of deep brain stimulation for severe epilepsy.
The partnership includes Great Ormond Street Hospital, University College London, King’s College Hospital and the University of Oxford.
Epileptic seizures are triggered by abnormal bursts of electrical activity in the brain.
The purpose of the device, which emits a constant pulse of current, is to block or interrupt abnormal signals.
The operation, which lasted about eight hours, was performed in October 2023.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.