
Više od 100 humanitarnih organizacija izdalo je zajedničko saopštenje u kome navode da “vlada Izraela izgladnjuje narod Gaze, a i humanitarni radnici sada čekaju u redovima za hranu, rizikujući da budu upucani, samo da bi prehranili svoje porodice”.
“Sa potpuno iscrpljenim zalihama, humanitarne organizacije svjedoče kako njihove kolege i partneri padaju pred njihovim očima”, naveli su u saopštenju.
Tačno dva mjeseca otkako je počela sa radom šema koju kontroliše izraelska vlada, Humanitarna fondacija za Gazu – Oksfam i više od 100 organizacija dižu uzbunu, pozivajući vlade da djeluju: otvore sve kopnene prijelaze; obnove potpuni protok hrane, čiste vode, medicinskog materijala, smještaja i goriva kroz principijelan mehanizam koji vode UN; okončaju opsadu i odmah se dogovore o prekidu vatre.
„Svakog jutra isto pitanje odjekuje širom Gaze: hoću li danas jesti?“, rekao je jedan predstavnik agencije.
Masakri na mjestima za distribuciju hrane u Gazi dešavaju se gotovo svakodnevno, dodaju oni.
“Od 13. jula, UN su potvrdile da je 875 Palestinaca ubijeno dok su tražili hranu, 201 na rutama pomoći, a ostali na mjestima distribucije. Hiljade drugih je povrijeđeno. U međuvremenu, izraelske snage su prisilno raselile skoro dva miliona iscrpljenih Palestinaca, a najnovija naredba o masovnom raseljavanju izdata je 20. jula, ograničavajući Palestince na manje od 12 procenata Gaze. Svjetski program za hranu (WFP) upozorava da trenutni uslovi čine operacije neodrživim. Izgladnjivanje civila kao metod ratovanja je ratni zločin”, naveli su.
Neposredno izvan Gaze, u skladištima – pa čak i unutar same Gaze – tone hrane, čiste vode, medicinskog materijala, skloništa i goriva stoje netaknute, a humanitarnim organizacijama je onemogućen pristup ili isporuka, tvrde.
Ograničenja, kašnjenja i fragmentacija Vlade Izraela pod potpunom opsadom stvorili su haos, glad i smrt, kazao je.
“Djeca govore svojim roditeljima da žele da idu u raj, jer bar u raju ima hrane”, rekao je humanitarni radnik koji pruža psihosocijalnu podršku, o razornom uticaju na djecu.
Ljekari izvještavaju o rekordnim stopama akutne neuhranjenosti, posebno među djecom i starijim osobama.
Bolesti poput akutne vodenaste dijareje se šire, pijace su prazne, otpad se gomila, a odrasli padaju na ulice od gladi i dehidracije.
Distribucija pomoći u Gazi u prosjeku iznosi samo 28 kamiona dnevno, što je daleko od dovoljno za više od dva miliona ljudi, od kojih su mnogi sedmicama bez pomoći.
“Humanitarni sistem koji predvode UN nije zakazao, već je spriječen da funkcioniše”, istakli su oni.
Navode da su 10. jula, EU i Izrael najavili korake za povećanje pomoći.
“Ali ova obećanja o ‘napretku’ zvuče prazno kada nema stvarnih promjena na terenu. Svaki dan bez kontinuiranog protoka znači da više ljudi umire od bolesti koje se mogu spriječiti. Djeca gladuju dok čekaju obećanja koja nikada ne stižu. Palestinci su zarobljeni u ciklusu nade i slomljenog srca, čekajući pomoć i prekide vatre, samo da bi se probudili u pogoršanim uslovima. To nije samo fizička muka, već i psihološka. Preživljavanje je kao fatamorgana. Humanitarni sistem ne može da funkcioniše na osnovu lažnih obećanja. Humanitarci ne mogu da rade na promjenljivim vremenskim rokovima ili da čekaju političke obaveze koje ne obezbjeđuju pristup”, istakli su.
Vlade moraju prestati da čekaju dozvolu za djelovanje, navode.
“Ne možemo više da se nadamo da će trenutni aranžmani funkcionisati. Vrijeme je da preduzmemo odlučne mjere: zahtjevamo trenutni i trajni prekid vatre; ukinemo sva birokratska i administrativna ograničenja; otvorimo sve kopnene prijelaze; obezbjedimo pristup svima u cijeloj Gazi; odbacimo modele distribucije pod vojnom kontrolom; vratimo principijelni humanitarni odgovor pod vodstvom UN i nastavimo da finansiramo principijelne i nepristrasne humanitarne organizacije. Države moraju da preduzmu konkretne mere za okončanje opsade, kao što je zaustavljanje prenosa oružja i municije”, podvuklli su.
Pojedini aranžmani i simbolični gestovi, poput vazdušnih doprema ili pogrešnih sporazuma o pomoći, služe kao dimna zavjesa za nedjelovanje, navode humanitarne organizacije.
Oni ne mogu da zamjene pravne i moralne obaveze država da zaštite palestinske civile i obezbijede značajan pristup u velikim razmjerama. Države mogu i moraju spasiti živote prije nego što ne ostane nijedan koji treba spasiti, zaključili su.

Guterres: Glad kuca na svaka vrata u Gazi, nivo smrti bez premca
Glad „kuca na svaka vrata“ u Gazi, prema riječima generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Guterresa, prenosi CNN.
„Širom svijeta vidimo potpuno nepoštovanje, ako ne i otvoreno kršenje međunarodnog prava“, rekao je jučer Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija.
„Ne moramo tražiti dalje od horor predstave u Gazi. Nivo smrti i razaranja bez premca je u posljednje vrijeme. Neuhranjenost raste. Glad kuca na svaka vrata. Sada vidimo posljednji dah humanitarnog sistema izgrađenog na humanitarnim principima“, rekao je.
Humanitarnom sistemu UN-a „uskraćuju se uslovi za funkcionisanje“ u Gazi, uključujući prostor za pružanje pomoći i bezbjednost dok pomažu ljudima, rekao je Guterres.
Nova operacija izraelske vojske u Deir al-Balahu u centralnoj Gazi značila je da se „razaranje naslanja na razaranje“, naveo je.
Guterres je također rekao da je „zapanjen“ napadom na prostorije UN-a u Gazi, uključujući objekte Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge i skladišta i rezidencije koje pripadaju Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
„Ove prostorije su nepovredive i moraju biti zaštićene međunarodnim humanitarnim pravom bez izuzetka“, rekao je on.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL