
Delegacija Pokreta slobodnih građana (PSG) iz Srbije, predvođena predsjednikom Pavlom Grbovićem, prisustvovala je danas obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
“Današnji dan je historijska opomena o tome kakve tragične posljedice može proizvesti politika utemeljena na ekstremnom nacionalizmu i mržnji prema pripadnicima drugih naroda.
Naša je ljudska dužnost da se poklonimo žrtvama ovog zločina, a politička obaveza da prihvatimo pravosnažne presude međunarodnih sudova, kao i političku odgovornost onih aktera koji su kreirali atmosferu u kojoj su ovakvi zločini bili mogući”, poručili su iz PSG-a.
U izjavi se naglašava da osuđivanje genocida mora biti jasno i nedvosmisleno, te da je suočavanje s istinom preduslov za oslobađanje novih generacija od tereta moralne i političke odgovornosti.
“Samo na taj način možemo spriječiti moguće buduće genocidne politike. Riječ je o ljudima koji su odgovorni za najsramotniju deceniju naše historije, a koji su i danas na pozicijama moći. Braneći vlastitu prošlost, oni otimaju budućnost građanima Srbije”, poručeno je iz delegacije.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL