
Predsjedništvo BiH vratilo državni budžet Vijeću ministara, Cvijanović nije glasala za ostale zaključke
Sjednica je počela u 12 i 30 sati, a nakon višesatne rasprave nije došlo do dogovora.
Na sjednici je jednoglasno usvojen zaključak da Predsjedništvo BiH odlaže razmatranje Nacrta zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu.
Predsjedništvo BiH je konstatovalo da je Vijeće ministara BiH odgovorno zbog činjenice da Predsjedništvo BiH nije u zakonski predviđenom roku moglo razmatrati Nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. godinu i predložili su Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. u zakonski predviđenom roku kako bi BiH imala usvojen budžet za 2025. u skladu sa zakonski određenim rokom. Ovaj zaključak usvojen je sa glasovima dva naprema jedan.
Predsjedništvo BiH zadužilo je Vijeće ministara da pripremi odgovarajući nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. koji će biti u skladu sa adekvatnim potrebama institucija BiH za 2025. godinu, zatim osigurati poštivanje zakona o Centralnoj banci BiH te uvažiti pravne i druge argumente o državnom značaju tzv. “sedam ustanova kulture od značaja za BiH” te da formalizira njihov neosporan status budžetskog korisnika i da njihovo finansiranje budžetira u korigiranom nacrtu zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. godini. Također je i ovaj zaključak usvojen glasovima Denisa Bećirovića i Željke Komšića.
Ranije, u martu mjesecu, otkazana je također vanredna sjednica na kojoj je trebalo biti razgovarano o državnom budžetu.
Kako smo tada pisali, ova sjednica je odgođena prvenstveno zbog redoslijeda održavanja vanrednih sjednica. Prije sjednice o budžetu koju je zakazala Željka Cvijanović, Predsjedništvo BiH je trebalo održati sjednicu o temi napada organa vlasti entiteta RS na ustavni poreda BiH.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
