
Sjednica Predsjedništva BiH završila preglasavanjem i novim optužbama, ovaj put iz RS-a
Održana je vanredna sjednica Predsjedništva Bosne i Hercegovine, na zahtjev članova Željka Komšića i Denisa Bećirovića.
Situacija se prema riječima Željke Cvijanović “završila neslavno”, budući da je došlo do preglasavanja.
“Imali smo i vanrednu sjednicu koju su zakazale kolege Komšić i Bećirović i bila je planirana još jedna vezana za budžet ali smo morali pomjeriti za naredni period. Kada je u pitanju vanredna sjednica imala je neslavni završetak, došli smo u situaciju preglasavanja. Oni su insistirali na tome da institucije RS ruše ustavni poredak. Zaključci su podržani sa 2:1, moj glas je bio PROTIV. U jednom od zaključaka se dotičemo međunarodne tematike. Jedan od zaključaka je tražio angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja zvaničnika iz RS“, navela je.
Upozorila je da bilo kakva hapšenja prizivaju ružne slike prošlosti:
“S obzirom da se radi o međunarodnim snagama, svi zaključci su podložni drugom krugu glasanja. Bilo kakva hapšenja nas asociraju na sve ono loše iz prošlosti što smo imali priliku da gledamo. Želim da to bude daleka prošlost i RS i BiH.”
Nastavljajući u optuživačkom tonu, Cvijanović je istakla da su njene kolege iz Predsjedništva nastavile s “razbijanjem države”.
“Najkraće objašnjeno ovo danas što se dešavalo jeste da su moje kolege, Bećirović i Komšić, nastavile separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i otcjepljenju FBiH od zajedničke države. Moja obaveza je bila da upozorim da dolazim sa 49 posto BiH, tamo sam izabrana da štitim interese RS u Predsjedništvu gdje se odlučuje ravnopravno i imamo ravnopravnu poziciju. Ono što oni predlažu kao zaključke ne odražava stavove svih u BiH i ne mogu se smatrati takvim. To su opasne tendencije.”
Nastavila je da izražava sumnju u smisao i svrhu same sjednice, pitajući se hoće li donijeti bilo kakvu korist.
“Iako ne sporim Predsjedništvu jer može inicirati razne rasprave, smatram da treba da bude određena procjena da li će naša rasprava služiti nečemu što će služiti svima u BiH ili će služiti neredu i produbljivanju krize.”
U nastavku je jasno izrazila stav da je sjednica zapravo doprinijela samo dubljoj političkoj krizi:
“Moje mišljenje je da će današnja sjednica služiti produbljivanju krize i neće donijeti ništa dobro. Ja sam morala objasniti da ne sporim mandat EUFOR-a, ali sporim pravo da oni diktiraju EUFOR-u kad će šta da radi. Mnogo se tema naslagalo, ove temperature treba hitno spuštati. Visoke predstavnike treba vratiti u Aneks 10. Ova praksa preglasavanja mora da bude stvar prošlosti.”
Poseban naglasak dala je i na vanjsku politiku, optužujući ministra Konakovića da ne djeluje u interesu cijele države.
“Vanjska politika ne postoji, ne provodi se na način da onaj ko je dužan po Ustavu da definiše ciljeve vanjske politike, ciljeve, aktivnosti, nije u situaciji da to radi zbog situacije koja je dosegla neobjašnjive nivoe pod komandom Elmedina Konakovića. On nije ministar koji predstavlja cijelu BiH.”
Na kraju, Cvijanović je poručila da neće dozvoliti samovolju u radu Predsjedništva:
“Mene je situacija dovela do toga da tražim zaštitu, moje kolege smatraju da stvari mogu da se lome preko koljena. Neću puštati da se u Predsjedništvu radi šta neko hoće, hoću da se poštuje činjenica da sam ja jedna od tri osobe koje donose odluke.”
Zaključila je s još jednim komentarom na račun političkog Sarajeva:
“Razmaženo sarajevsko društvo ne može diktirati svima šta treba da rade.”
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
