
Piše: D. Be.
Darko Ćulum i dalje je direktor SIPA-e iako je prije više od mjesec dana, tačnije 18. marta, podnio ostavku i svima dao do znanja da više ne želi obavljati tu funkciju.
Zašto je Ćulumov potpis i dalje na eksternim dokumentima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) je stvar nesposobnosti ili bolje rečeno nemogućnosti političkog dogovora u Vijeću ministara BiH da istovremeno razriješe Ćuluma i imenuju novog direktora ove državne policijske agencije.
Probosanski ministri u Vijeću ministara BiH zahtijevali su da se na istoj sjednici smijeni Ćulum i imenuje v.d. direktora, dok su ministri iz reda Srba željeli SIPA-u ostaviti potpuno obezglavljenu, odnosno i bez ovlaštenih osoba za rukovođenje operativnim i administrativnim dijelom. I tu je sve stalo, a čini se i zaboravljeno.
Jednako nesposobni su bili i kada je prošle godine trajala trakavica u pokušaju smjene Zorana Galića, Ćulumovog zamjenika koji je pobjegao iz BiH u Hrvatsku kada je saznao za akciju u kojoj će biti uhapšen. Galić na kraju nije smijenjen već je razriješen na lični zahtjev iz bjekstva.
Zbog svega toga od 18. marta Ćulum i jeste i nije direktor SIPA-e. On ne dolazi na posao od kada je obavijestio sve koje je trebao obavijestiti, a prema informacijama koje imamo ne prima ni platu.
U međuvremenu, o Ćulumu se govori kao o savjetniku direktora policije Republike Srpske, no nije jasno kako je mogao zasnovati novi radni odnos, ako nikada nije prekinuo prethodni. A nije. I zato je pitanje do kada će sve ostati u statusu quo. Pretpostavka je do izbora naredne godine i formiranja nove vlasti s obzirom da će iko veoma teško izbaciti SNSD iz Vijeća ministara i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
No pitanje je kako se Ćulum i dalje vodi kao direktor SIPA-e ako član 71. stav 1 tačka f Zakona o radu u institucijama BiH kaže da na snagu stupa prestanak ugovora o radu “ako je zaposlenik neopravdano izostao sa posla pet radnih dana uzastopno, odnosno sedam radnih dana sa prekidima, u roku od šest mjeseci”.
Ponavljamo, od 18. marta ove godine Ćulum ne dolazi na posao, što znači da je neopravdano izostao sa posla pet radnih dana i da bi mu po zakonu trebao prestati radni odnos.
Do daljnjeg, Ernad Musić upravlja administrativnim poslovima u agenciji, a šef Kriminalno-istražnog odjela SIPA-e Suad Hasanović je zadužen za rukovođenje operativnim aktivnostima SIPA-e.
Podsjetimo, Ćulum je, odmah nakon donošenja spornih zakona u NSRS-u, kojima je zabranjen rad Suda BiH, Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e, rekao da je donio odluku o tome da li će ostati ili izaći iz institucije, ali je danima mudro šutio. Kada je podnio ostavku, naveo je da je to uradio iz ličnih razloga.
Ćulum, iako to zakon zabranjuje, bio je sudionik političkih sastanaka u organizaciji Staše Košarca u Istočnom Sarajevu i Milorada Dodika u Banjoj Luci.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
