
Bošnjaci u “sendviču” srpskog i hrvatskog nacionalizma: Ako Plenković postigne dogovor s Dodikom, to znači podjelu BiH
Hrvatsko-srpski pakt ne bi bio ništa novo; uostalom, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević bili su majstori takvih dogovora. Njihova zajednička karakteristika bila je da su to radili na štetu treće strane.
Već nekoliko sedmica sa Zapadnog Balkana stižu zabrinjavajući izvještaji. Politička, pravosudna i sigurnosna kriza u Bosni i Hercegovini ponovo je u centru pažnje. Ova zemlja je središte “balkanskog ciklona” posljednjih 150 godina, kada su se tu susreli Austro-Ugarska i Osmansko carstvo, odnosno dva različita svijeta, piše slovenački Plusportal.
Neodgovorni potezi
Vučić i Orban potpisali vojni sporazum, još zveckanja oružjem; stručnjaci upozoravaju: Ovo je zabrinjavajuće…
Nevidljiva granica između njih ostala je i nakon Prvog svjetskog rata i tokom perioda dvije Jugoslavije (1919–1991). Možda nije slučajno da su izvještaji zapadnih obavještajnih službi odmah nakon Titove smrti počeli upozoravati da je raspad SFRJ samo pitanje vremena i da će se ključna podjela dogoditi upravo duž teritorije Bosne i Hercegovine, budući da zapadni, katolički dio federacije teži evropskim vezama, Zapadu, dok istočni, pravoslavni dio tradicionalno gleda na Rusiju. Između, kao u svojevrsnom sendviču hrvatskog i srpskog nacionalizma, ostali su Bošnjaci.
Nakon raspada Jugoslavije, koji je započeo 1989. godine na XIV Kongresu Saveza komunista u Beogradu, Bosna i Hercegovina je bila treća po redu za ulazak u vojni sukob.
Opasne prijetnje secesijom
Nakon Slovenije i Hrvatske, nasilje je izbilo u Sarajevu u proljeće 1992. godine, nakon čega je uslijedio jedan od najkrvavijih ratova na evropskom tlu u 20. stoljeću. Tek nakon tri godine borbi, Srbi, Bošnjaci i Hrvati potpisali su Dejtonski mirovni sporazum pod pokroviteljstvom SAD-a, koji je i danas na snazi.
Nakon 1995. godine, BiH je država tri naroda s posebnom ustavnom zaštitom, što se pokazalo diskriminirajućim prema ostalima. Saradnja Bošnjaka i Hrvata bila je relativno korektna, dok je srpska strana, odnosno Republika Srpska, predstavljala problem, s obzirom na političke poteze Milorada Dodika. Zbog izbjegavanja sudskih poziva, za njim je raspisana potjernica. Dodik, uprkos tome, nastavlja da putuje, koristi srbijanski avion i prijeti secesijom.
Planski sve radi
U Donjoj Gradini postrojio je Treći puk bez obilježja BiH, koristeći zastave RS-a i Vojske Srbije. Slovenački portal piše da se ranije niko nije posebno brinuo zbog prijetnji secesijom, ali je krajem aprila sve promijenjeno zbog poteza Hrvatske. Dok neke evropske zemlje sankcionišu Dodika, Hrvatska to ne namjerava učiniti. Plenković je izjavio da želi ohrabriti dijalog, a ne uvoditi sankcije.
Srbija vojno neutralna država
Ako Hrvatska postigne dogovor s bosanskim Srbima, to bi značilo podjelu BiH, a Bošnjaci bi izvukli deblji kraj. Zbog toga je ministar odbrane BiH, Zukan Helez, posjetio Pentagon i osigurao američku podršku. BiH teži članstvu u NATO-u, dok Srbija pokušava balansirati i očuvati vojnu neutralnost.
Krhki mir na Balkanu
Turska bi prema američkom planu imala veću ulogu na Balkanu. Savez BiH i Turske odgovara na vojni savez Hrvatske s Albanijom i Kosovom, kao i na savez Srbije s Mađarskom. Orban otvoreno podržava Dodika. Plenkovićeva podrška unosi dodatnu dinamiku i prijetnju suverenitetu BiH.
Dodikov pad potrest će slovenačku političku scenu
IFIMES iz Ljubljane upozorava da slovenačka vlada odbija uvesti sankcije Dodiku. Zijad Bećirović navodi da Slovenija ne istražuje Dodikovu imovinu, koja navodno iznosi tri milijarde eura. On ističe da Dodik predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti Slovenije i politički faktor koji bi mogao uticati na izbore 2026. godine.
STAV
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
