Kad birate obuću, možda vam je na umu samo moda.
Nažalost, ono što dobro izgleda nije uvijek dobro i niko se ne želi nositi s bolnim, zgrčenim stopalima nakon dana nošenja pogrešnih cipela. Ali ne trebate se brinuti samo o svojim stopalima: hodanje u nepromišljenoj obući također može utjecati na vaša koljena, a ako ste neko ko se već suočava s nelagodom u koljenima, vaše bi cipele mogle još više pogoršati situaciju.
Stručnjaci su otkrili koje su najgore cipele za bolove u koljenima, piše Best Life.
Ravna obuća
Ako se već nosite s bolovima u koljenima, morate izbaciti bilo koju ravnu obuću iz svoje kolekcije.
“Ravna obuća se ne preporučuje onima koji pate od bolova u koljenima, jer nedostatak opće potpore i nedostatak potpore svoda može dovesti do biomehaničkih problema koji mogu pogoršati koljena”, upozorava Pinker.
Štikle
Visoke pete također mogu biti štetne za one koji imaju bolove u koljenima, jer “opterećenje stopala i promijenjeni položaj stopala mogu dovesti do dodatnog opterećenja koljena”, prema Pinkeru.
Milica McDowell, PT, certificirana fiziologinja za vježbanje i potpredsjednica operacija u Gait Happensu, zapravo smatra da su visoke pete apsolutno najgora vrsta cipela za bolove u koljenima.
“Stavljaju vaše stopalo u plantarno savijenu poziciju cijeli dan. Ovo mijenja držanje koljena i ne dopušta vam da koristite puni opseg kretanja koljena i kontrolu mišića”, kaže ona.
Štikle s platformom
Nemojte automatski pretpostavljati da su potpetice s platformom puno bolje samo zato što nude veću stabilnost.
“One su tik iza visokih potpetica što se tiče opterećenja koljena”, kaže McDowell. “Ne dopuštaju vam da se kotrljate s pete na prste (normalna mehanika hodanja) – samo se skupite zajedno s cijelim stopalom u dodiru s tlom odjednom. Ovim gubite velik dio funkcije raspona pokreta gležnja i mišića stopala (i doprinosa potkoljenice hodanju), tako da oni prebacuju pretjerani stres na zglob koljena i okolne mišiće”, objašnjava.
Japanke
Možda ste spremni nositi svoj omiljeni par japanki cijelo ljeto, ali to može pogoršati bol u koljenima.
“Japanke ne pružaju potporu svoda stopala i mogu uzrokovati prekomjernu pronaciju stopala (kotrljanje prema unutra), što zatim utječe na vaša koljena”, kaže Robert McLaughlin II, dr. med., certificirani ortopedski kirurg.
McLaughlin napominje da je također vidio da nedostatak potpore japanki uzrokuje kod mnogih njegovih pacijenata razvoj plantarnog fasciitisa, “što je bolna upala debele trake tkiva koja se proteže preko dna vašeg stopala i povezuje vašu petnu kost s vašim nožnim prstima.”
Sportske tenisice koje ne pristaju kako trebaju
Čak i ako odvojite vrijeme da ostanete u formi i zdravi kroz tjelesnu aktivnost, pogrešna obuća može vam stvoriti probleme s koljenima i drugim dijelovima nogu.
“Sportske cipele koje ne pristaju pravilno ili ne podržavaju vaša stopala mogu dovesti do ozljeda poput ozljede potkoljenice i prijeloma”, upozorava McLaughlin, dodajući da on često liječi takve vrste ozljeda u svojoj praksi.
“Odgovarajuće sportske cipele trebale bi pružiti potporu svoda kako bi se spriječila šteta od intenzivnih aktivnosti”, savjetuje.
Druge cipele koje ne pristaju
Ne trebate se brinuti samo o sportskim cipelama kada je riječ o pristajanju: sve cipele koje su premale ili prevelike loše su za bolove u koljenima.
“Grčenje nožnih prstiju kako bi se prilagodili premalim cipelama prenapreže sićušne mišiće u lukovima stopala i ne dopušta vašem gležnju da radi svoj posao”, objašnjava McDowell. “Pogodite gdje se taj stres prebacuje? Da, na koljeno!”
S druge strane, ako nosite preveliku (ili prelabavu) cipelu, nećete imati dovoljno potpore, a to može dovesti i do ozljeda, smatra McLaughlin. “Preporučujem svojim pacijentima da odaberu cipele koje dobro pristaju kako bi održali zdravlje i pokretljivost koljena”, kaže on.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.