
Nakon najave o mogućoj obustavi rada, kontrolori leta u Bosni i Hercegovini dobili su dopis Ministarstva finansija BiH u kojem je obećano da će novac za plate biti uplaćen ove sedmice.
- Ipak, ako se do sredine juna ne riješi blokada računa Agencije za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju (BHANSA), iz sindikata poručuju da će od 15. juna niko više letjeti preko BiH.
“Obustava rada je scenarij koji niko ne želi, ali ako do 15. juna ne bude rješenja – nećemo raditi. Plate kasne već dva mjeseca, a ljudi već sada traže posao u Hrvatskoj i Srbiji,” upozorava predsjednik sindikata Vinko Malnar.
Uzrok problema leži van sektora vazdušnog saobraćaja – u izgubljenom arbitražnom sporu sa slovenskom firmom Viaduct, koja je tužila BiH zbog ukidanja koncesije za gradnju hidroelektrane na Vrbasu. Spor je zaključen još 2022. godine, Eurocontrol je krajem marta donio odluku o obustavi svih finansijskih transfera prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA). Izvršni nalog je tada naložio zamrzavanje svih isplata ovoj instituciji, iako ta agencija sa sporom formalno nema veze.
– TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA –
No, Viaduct je ciljao tamo gdje boli – na račun preko kojeg BHANSA prima novac od stranih aviokompanija za prelete kroz bh. nebo. Kada su ti prihodi blokirani, isplata plata je stala.
Dug prema Viaductu narastao je na 115 miliona KM i svakodnevno raste za 18.000 KM kamata. Vlada Republike Srpske, koja je prvo oduzela koncesiju Viaductu, a zatim potpisala sporazum da će izmiriti obaveze, odbija da plati.
Vijeće ministara BiH je odobrilo interventnih 60 miliona KM da pomogne BHANSA-i da “preživi” ovu blokadu, ali novac do agencije nikad nije stigao. Administrativne zavrzlame i prebacivanje odgovornosti između entitetskih i državnih nivoa dodatno komplikuju situaciju.
– TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA –
Iz BHANSA-e su ranije za medije potvrdili da su bili prisiljeni da isplate djelimične plate i da preduzimaju mjere kako bi održali minimum operativnosti.
Nemar koji plaćaju svi građani
„Sve oko slučaja Viaduct može se sažeti u jednu riječ – nemar“, kaže za BUKU Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH. On upozorava na niz neodgovornih poteza – od početka ugovornog odnosa do današnjeg ignorisanja obaveza plaćanja duga.
„Da zvaničnici lično odgovaraju za štetu i da im prijete sankcije, ponašanje bi bilo drugačije. Ovako, šteta samo raste, a račun će platiti građani“, dodaje Ožegović.
Posebno problematično je što koncesionari, čak i oni koji ne posluju, ostvaruju profite, dok društvo od prirodnih bogatstava ima samo štetu.
„Nije teško zaključiti u čijem interesu djeluju oni koji donose odluke“, kaže Ožegović.
Dodaje da je, iako je Vlada Republike Srpske potpisala sporazum da bezuslovno isplati obaveze prema arbitraži, Pravobranilaštvo BiH poslalo Vladi 14 dopisa bez odgovora, što pokazuje potpunu letargiju i bezobzirnost.
Šta ako kontrolori zaista odu?
Zračni prostor BiH trenutno koristi veliki broj međunarodnih letova – iznad naše zemlje dnevno preleti i po 500 aviona. U slučaju štrajka, BiH bi mogla ostati bez putničkog, kargo i humanitarnog saobraćaja, gubitka prihoda i radnih mjesta, dok bi druge zemlje mogle preuzeti upravljanje njenim vazdušnim prostorom. To ne bi bio samo ekonomski udarac, već i ozbiljan međunarodni politički problem.
Ako niko do 15. juna ne pritisne crveno dugme rješenja, BiH bi mogla postati crna rupa na nebu Evrope
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
