Agresorske granate su 4. i 5. februara 1994. ubile 77, a teže i lakše ranile 158 građana Sarajeva.
Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti u petak je u Ulici oslobodilaca Sarajeva iza broja 3 na Dobrinji obilježena 28. godišnjica masakra u kojem je od agresorske granate poginulo devet, a teže i lakše ranjeno 16 građana.
Tog kobnog dana poginuli su: Seida Baličevac, Osman Hebibović, Emin Kolar, Enver Mustagrudić, Muškija Pribinja, Mirsad Spahić, Selima Spahić, Aiša Šito i Jadranka Tendžera.
Snajperi
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. Fikret Grabovica je istakao da građani Sarajeva tokom opsade ni u jednom trenutku nisu bili sigurni, da su svakodnevno bili na meti snajpera i granata.
– Posebno su tome bili izloženi prilikom okupljanja, kao što je ovdje bio slučaj, u redu za humanitarnu pomoć. Sve to dovoljno govori kakve su namjere agresora bile, šta su željeli – da ubiju što više nevinih građana. To je bio fašizam u najgorem obliku, jer su željeli da ubiju i uklone sve one koji nisu prihvatali njihovu ideju, kazao je Grabovica.
Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata KS-a, navela je da ovaj slučaj svjedoči da agresor nije slučajno gađao građane Sarajeva.
– Na ovom mjestu se dijelila humanitarna pomoć, što znači da je agresor smišljeno, ciljano ubijao nedužne civile. Civili su se od 1992. do 1995. borili na razne načine da opstanu, dođu do hrane, prežive još jedan dan u opkoljenom Sarajevu… Ovo mjesto svjedoči o svim strahotama, patnjama civila bez hrane, vode, struje, izjavila je Karović.
Obilježavanju tužne godišnjice su prisustvovali članovi porodica ubijenih, te delegacije KS-a, Grada i Gradskog vijeća Sarajeva, Općine i Općinskog vijeća Novi Grad, kao i predstavnici udruženja žrtava.
Povodom obilježavanja 5. februara – Dana sjećanja na sve poginule građane Sarajeva u periodu 1992-1995. i 28. godišnjice stradanja građana na pijaci Markale, u subotu će u Narodnom pozorištu biti održana zajednička komemorativna sjednica Skupštine KS-a, Gradskog vijeća Sarajeva i općinskih vijeća iz KS-a. U skladu sa važećim epidemiološkim mjerama, sjednici će prisustvovati predsjedavajući Skupštine KS-a, Gradskog vijeća i gradonačelnica, predsjedavajući općinskih vijeća i načelnici općina, te predstavnici Vlade i Skupštine KS-a.
Nakon sjednice, delegacije će položiti cvijeće na spomen-obilježju na pijaci Markale, gdje će se održati prigodan program.
Tog dana, prije 28 godina, sa agresorskih položaja koji su se nalazili na području Mrkovića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120 mm od koje je ubijeno 68, dok su 142 građanina teže i lakše ranjena.
Ubijeni
Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar. Prije 28 godina ubijeni su i Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić. |
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.