
U Bosnu i Hercegovinu se uvozi meso koje je u zemljama Evropske unije označeno kao nepoželjno za ljudsku ishranu, jer je zamrznuto duže od šest mjeseci. Dok se u EU takvo meso koristi za prehranu kućnih ljubimaca, u BiH se prodaje na policama marketa i završava na trpezama građana.
Na ovo je upozorio Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u BiH, naglašavajući da domaći potrošači nemaju jasne informacije o porijeklu mesa koje konzumiraju.
– To je apsurd. Meso zamrznuto više od šest mjeseci u EU se koristi za ishranu pasa i mačaka, a nama ga šalju kao “kvalitetan” proizvod. I to ljudi jedu – rekao je Maljčić.
Prema njegovim riječima, posebno je zabrinjavajuće što deklaracije u trgovinama ne sadrže podatke o datumu klanja, zamrzavanja ili odmrzavanja mesa. Tako potrošači ne mogu znati da li kupuju svježe meso ili ono koje je godinama čuvano u zamrzivaču.
– Postoji ogromna razlika između domaće i uvozne svinjetine. Domaća svinja jede kukuruz, ječam, pšenicu… A šta jede svinja u EU koja dolazi kao meso na naše tržište? Nijedna analiza nije rađena – upozorava Maljčić.
Upozorio je i na potpuno nelogičan odnos cijena: tovna svinja iz uvoza je jeftinija nego domaća, dok je prasad skuplja, što ukazuje na duboko narušen balans tržišta.
– Uvozimo 14 puta više mesa nego što izvozimo. Samo u prvih pet mjeseci ove godine BiH je uvezla mesa u vrijednosti od 222 miliona KM, a izvezla svega 16,3 miliona – naveo je Maljčić.
Posebnu odgovornost vidi u institucijama, prije svega Savjetu ministara BiH, od kojeg traži hitne korake u zaštiti domaće proizvodnje i uvođenju reda u sistem deklarisanja i kontrole mesa.
– Pitam se: kome je u interesu da BiH postane odlagalište za evropske viškove? Zar naši građani ne zaslužuju da jedu zdravo i kvalitetno meso? – poručuje Maljčić.
Upozorenja proizvođača, čini se, još uvijek ne nailaze na konkretan odgovor nadležnih, dok potrošači svakodnevno ostaju bez osnovnih informacija o onome što kupuju.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL