
Visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, donio je odluku koja je izazvala žestoke reakcije iz Republike Srpske. Naime, Schmidt je odlučio da se dug od 120 miliona KM, koji BiH mora isplatiti firmi “Viadukt” na osnovu presude Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), direktno namiri iz rezervi prikupljenih od putarina. Time je zaobišao političke blokade i otvorio direktan kanal za izvršenje presude – bez saglasnosti entitetskih ministara.
Schmidt je precizirao da će sredstva biti prebačena s posebnog računa u Centralnoj banci BiH, gdje su godinama akumulirane rezerve za poravnanje prihoda od putarina. Ovi prihodi su, zbog političkih neslaganja, od 2018. godine bili blokirani, najviše zbog opstrukcija iz RS-a.
RS ostaje bez 120 miliona KM
Prema Schmidtovoj odluci, iznos od 120 miliona KM – koji pokriva glavnicu, kamate i troškove arbitražnog postupka – direktno se odbija od dijela rezervi koji pripada Republici Srpskoj. U odluci jasno stoji da će se taj odbitak smatrati potrošnjom iz udjela RS-a, te da se taj iznos više neće moći potraživati ni od Federacije BiH, ni od Brčko distrikta.
Drugim riječima, RS gubi tih 120 miliona KM, koji su godinama skupljani, a za njih neće dobiti nikakvu nadoknadu iz ostatka sistema.
SNSD-ov ministar bez moći veta
Zanimljivo je i da Schmidtova odluka efektivno onemogućava državnog ministra finansija Srđana Amidžića (SNSD) da zaustavi proces. Ako Amidžić u roku od sedam dana ne preusmjeri sredstva, automatski će to učiniti njegov zamjenik. Time je visokim predstavnikom onemogućena svaka buduća blokada s entitetskog nivoa.
Odluka se smatra jednom od najdirektnijih intervencija visokog predstavnika u posljednje vrijeme, jer ne samo da se zaobilazi politička blokada, već se uvodi i automatski mehanizam izvršenja presude – mimo volje ili saglasnosti Republike Srpske.
RS mora nadoknaditi sredstva iz sopstvenog budžeta
U odluci se precizira da se svi preostali iznosi koji budu isplaćeni Viaduktu neće smatrati budućim potraživanjima Republike Srpske. To znači da RS, ukoliko želi da finansira projekte ili druge potrebe iz putarina, mora nadoknaditi ta sredstva iz sopstvenog budžeta.
Također, navodi se da dok se eventualni višak (preplaćeni iznos prema Viaduktu) ne namiri prema Federaciji BiH i Brčko distriktu, RS neće dobijati svoj dio iz novih prihoda od putarina.
Zašto je RS ljuta?
Iz ugla vlasti u RS, Schmidt je ovom odlukom:
-direktno uzeo novac koji se smatrao “njihovim”,
– eliminisao moć SNSD-ovog ministra da utiče na odluke,
– otvorio put za buduće presedane u finansijskim transferima bez entitetske saglasnosti.
Drugim riječima, RS je novčano oštećena, politički zaobiđena i institucionalno oslabljenja.
Uslijedile su oštre reakcije iz Banje Luke, uz optužbe da Schmidt djeluje mimo Ustava i da potkopava dejtonsku strukturu. Ipak, iz pravnog ugla, Schmidt se pozvao na međunarodne obaveze BiH i obavezu izvršenja međunarodnih presuda – čime je sebi otvorio prostor za ovakvu intervenciju.
Ostaje da se vidi hoće li RS pokušati pravnim putem osporiti ovu odluku – ili će, kao što mnogi nagađaju, odgovor biti političke prirode kroz dodatne blokade i institucionalne zastoje.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL