
ДОБОЈ, 30. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Лидер СНСД -а Милорад Додик на седмом Сабору СНСД-а у Добоју.
Kupovina luksuzne vile u Istri, koju je prema zemljišnim knjigama preuzeo biznismen iz Srbije, izazvala je brojne reakcije i špekulacije u javnosti, posebno zbog navodnih veza sa Igorom Dodikom, sinom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Iako se Igor Dodik ne vodi kao formalni vlasnik, mnogi upućeni u zbivanja na političko-poslovnoj sceni tvrde da se upravo iza ovog poslovnog poteza krije on. Pitanja o porijeklu novca, načinu kupovine i potencijalnim prikrivenim poslovnim aranžmanima sve su češća, a ova nekretnina mogla bi postati simbol šireg problema – netransparentnog bogaćenja i skrivenog vlasništva u regionalnim političko-biznis krugovima.
Vila koja je otvorila sumnje
Prema pisanju portala Srpskainfo, riječ je o luksuznom objektu u Istri, čija vrijednost se procjenjuje na nekoliko miliona eura. Vila se nalazi na atraktivnoj lokaciji, a formalni vlasnik je osoba koja se u javnosti ne povezuje direktno s politikom.
Međutim, ono što je pobudilo sumnju jeste činjenica da je cijeli proces kupovine izveden diskretno, kroz složene pravne mehanizme koji često prate transakcije u kojima se želi prikriti stvarni vlasnik. Upravo takav obrazac ranije se dovodio u vezu s imovinom porodice Dodik.
Ko je zapravo Igor Dodik?
Iako ne obavlja javnu funkciju, Igor Dodik se u posljednjim godinama često spominje kao neformalni centar moći u Republici Srpskoj, posebno kada je riječ o poslovima iz sfere informacionih tehnologija, energetike i infrastrukture.
Mediji su ranije pisali o poslovnim poduhvatima povezanim s firmama poput Prointer, Kaldera i Sirius 2010, koje su, prema izvještajima, imale višemilionske ugovore s institucijama RS, a sve to uz povezanost s porodicom Dodik.
Pojedini opozicioni političari, ali i istraživački novinari, više puta su ukazivali na mogući sukob interesa i prikriveno bogaćenje.
Bez komentara, ali s mnogo pitanja
Zanimljivo je da, uprkos rastućem interesovanju javnosti, ni Igor Dodik, ni SNSD, niti bilo ko iz njegovog okruženja, do sada nije demantovao navode o mogućoj povezanosti s vilom u Istri. Izostanak jasnog stava dodatno podgrijava sumnje.
Pitanje koje ostaje jeste: ko zapravo stoji iza vile i da li se radi o još jednom slučaju gdje se politički uticaj koristi za privatno bogaćenje putem netransparentnih tokova novca?
Zabrinjavajući obrazac
Ovo nije prvi put da se imovina visokih funkcionera i njihove rodbine pojavljuje u luksuznim destinacijama širom Evrope. Nekretnine u Beču, Beogradu, na Jadranu i u Austriji često su predmet istraga i novinarskih analiza, ali rijetko završe u formalnim sudskim postupcima.
U slučaju vile u Istri, ostaje da se vidi hoće li institucije Srbije i Hrvatske reagovati na sumnje koje javnost otvoreno iznosi, ili će i ovaj slučaj ostati još jedan u nizu primjera neodgovorenih pitanja o porijeklu imovine domaćih političkih elita.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL