
CIA SREBRENICA
Nadzor pokreta snaga na terenu tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu (RBiH) američka vojska i CIA vršili su uz pomoć bespilotnih letjelica MQ-1 Predator.
Prvo klasično korištenje bespilotnih letjelica u širokom obimu zabilježeno upravo u RBiH, kada je početkom ljeta 1995. godine raspoređen dio 11. izviđačke divizije Zračne borbene komande Ratnog zrakoplovstva.
Zbog brojnih velikih promjena odnosa snaga na terenu i brojnih operacija CIA je tražila mogućnost da sa sigurne udaljenosti može imati 24-satni nadzor iznad RBiH.
Tadašnji direktor CIA James Woolsey bio je oduševljen sposobnostima bespilotnih letjelica MQ-1 Predator koje su omogućavale dugoročni nadzor, uz zahtjev da operateri upravljaju dronovima iz aerodroma sa sigurne udaljenosti.
Snimci genocida
Prvi zvanično dostupni deklasificirani dokument CIA-e koji opisuje šta se desilo u Srebrenici nakon pada naslovljen “Bosanska vojska u Srebrenici: Što se dogodilo?”, datira iz 18. juna 1995. godine.
U izvještaju se podcrtava da su manjak pješadijskog i artiljerijskog oružja kao i municije uz neispunjavanje obećanja NATO-a i UN-a o očuvanju enklave Srebrenice, bili ključni razlozi zbog kojih je došlo do pada grada.
Izvještaj CIA o dešavanjima u Srebrenici nakon pada
“Možda najvažnije, vladini čelnici u enklavi (Srebrenica) vjerovatno su računali na UN ili NATO da će nešto učiniti kako bi zaustavili VRS prije nego što stvarno pregazi cijelo “zaštićeno područje” koje je proglasio UN. Kada je postalo očito da vanjska intervencija neće spasiti Srebrenicu, bilo je kasno”, navodi se u izvještaju CIA.
Sve informacije o stanju i događajima u Podrinju kako u Srebrenici tako i u pozadini okupirane teritorije koju je kontrolisala VRS, CIA je nadzirala bespilotnim letjelicama. Pa su tako zabilježena i prva strijeljanja i kopanja primarnih grobnica u Kasabi, Donjoj Pilici i drugim mjestima
Priprema masovne grobnice u Konjević polju
Rad inžinjerskih mašina i jedinica te konkretno bagera koji su na terenu vršili sanaciju kako bi se sakrili tragovi ubijenih civila iz Podrinja, zabilježeni su na snimkama bespilotnih letjelica američke vojske.
Ubistva u Donjoj Pilici na vojnoj ekonomiji Branjevo započela su 14. jula 1995. godine pri čemu se na snimkama iz 17. jula vide tragovi inžinjerijskih mašina pa čak i tijela strijeljanih Bošnjaka.
Ukupno, na području Orahovca, Ročevića, Kozluka, Petkovaca, Kula Grada, Vojne ekonomije Branjevo i Pilice, kako je utvrđeno presudama Haškog tribunala i Suda BiH, ubijeno je više od 2.500 Srebreničana.
Snimak strijeljanih civila u Donjoj Pilici
Na cjelokupnom prostoru Podrinja američke bespilotne letjelice zabilježile snimke na kojim vidljivi brojne iskopi i koncentracije VRS-a čime su kasnije utvrđene lokacije primarnih i sekundarnih grobnica.
Upravo ovi snimci uz brojne druge materijalne dokaze, imali su presudan značaj za dokazivanje odgovornosti vojnog vrha VRS-a pri čemu je od posebnog značaja bilo pribavljanje dokaza o organiziranom i sistemskom prikrivanju i uređivanju terena na kojem su vršene likvidacije bošnjačkih civila.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL