
Piše: SB
Nakon što je donijela presudu kojom se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik proglašava krivim zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, sutkinja Suda BiH Sena Uzunović našla se u središtu nove pravosudno-političke bure. Kako otkriva portal Slobodna Bosna, Uzunović je podnijela krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika Tužilaštvu Bosne i Hercegovine – zbog tvrdnji koje su, prema njenim riječima, predstavljale grubo klevetanje njenog profesionalnog integriteta i sigurnosti.
Prijava zbog skandalozne optužbe
U osnovi prijave stoji izjava Milorada Dodika, izrečena tokom jednog od njegovih javnih nastupa, u kojoj se aludira na to da je “sutkinja tražila novac za oslobađajuću presudu”. Uzunović, koja je nakon višemjesečnog suđenja 26. februara 2025. osudila Dodika na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu političkog djelovanja, prijetnju je shvatila kao pokušaj direktnog pritiska i ugrožavanje pravosuđa.
Tužilaštvo BiH još se nije javno oglasilo o ovom slučaju, niti je potvrđeno da je istraga pokrenuta, ali sama činjenica da je nositeljica pravosudne funkcije odlučila da podnese prijavu protiv političkog lidera prvog entiteta, predstavlja dosad nezabilježen presedan u pravosudno-političkoj praksi BiH.
Atmosfera pritiska
Podsjetimo, sutkinja Uzunović je već tokom suđenja trpjela značajne političke i medijske pritiske. Prema izvještajima više medija, bila je predmet otvorenih prijetnji, diskreditacija, pa je u jednom trenutku čak dobila i policijsku zaštitu.
Suđenje Dodiku, u kojem mu se sudilo zbog potpisivanja zakona kojim se ignoriraju odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta, pratila je žestoka politička kampanja iz Republike Srpske, u kojoj je pravosuđe BiH predstavljano kao “instrument bošnjačke politike”.
Presuda koja odjekuje
Iako se Dodik na presudu žalio, optužba da je sutkinja tražila mito – bez ikakvih dokaza – prelazi granice pravnog diskursa. Ukoliko Tužilaštvo BiH odluči djelovati po prijavi, Milorad Dodik bi se mogao suočiti s novim, potencijalno ozbiljnim krivičnim postupkom, ovaj put zbog klevete, uticaja na pravosuđe, pa i pokušaja zastrašivanja.
Pravna i politička prekretnica?
Ovaj slučaj, iako još u početnoj fazi, pokazuje koliko su odnosi između pravosuđa i političke elite u BiH destabilizirani. Ukoliko se dokaže da je Dodik svojim izjavama narušio dostojanstvo suda i ličnost jedne od najeksponiranijih sutkinja, mogao bi se suočiti ne samo s pravnim posljedicama, nego i s ozbiljnim gubitkom međunarodne podrške.
S druge strane, ako prijava ne dobije sudski epilog, otvorit će se pitanje da li su sudije u BiH zaštićene od političkih obračuna i kakva je sudbina pravne države u zemlji koju pritišću paralelizmi, blokade i otvoreni napadi na institucije.
“Ne sudim političarima, nego po zakonu,” rekla je jednom prilikom sutkinja Sena Uzunović. Upravo ta rečenica mogla bi postati simbol otpora naspram sve češćih pokušaja da se sudnice pretvore u pozornice za politički spektakl.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL