
“NEKA NASLIJEDIO SAM SEBE”
6. juli 2025. – U danu kada se održavao Kongres SDP-a, Sarajevo se zaista crvenilo. Ne od energije i poleta socijaldemokrata, već od stida zbog događaja u Sudu Bosne i Hercegovine |
Kako je Nermin Nikšić bošnjačku ljevicu podredio hrvatskoj desnici
Ništa se bitno nije dogodilo na Kongresu Socijaldemokratske partije. To je znak da su, kako bi se narodski reklo, „vuci siti, a i stado na broju“. A to je najgore moguće stanje za političku stranku, pogotovo onu koja pretendira da baštini revolucionarne ideale. Ideale koje su, barem formalno, zastupali osnivači SDP-a – komunistički aktivisti iz zatvorskih kazamata.
Kongres je pokazao da je članstvo stranke toliko zadovoljno postojećim stanjem da se nije čuo nijedan disonantni ton, nijedan glas protiv lidera Nermina Nikšića. Bez unutrašnje debate i sučeljavanja stavova, Nikšić je ostao na čelu SDP-a, sa produženim mandatom od dvije godine, tokom kojih će predvoditi stranku na narednim izborima.
Takvo stanje rezultat je komformizma unutar stranke. Nakon dugog političkog „posta“, mnogi su se domogli pozicija i privilegija, a zahvalnost lideru vratili su mu glasovima podrške.
Zanimljivo je da je na Kongresu izabrano i 65 članova Glavnog odbora, a najveće povjerenje dobio je Nerin Dizdar, ministar za raseljene osobe i izbjeglice. On je ujedno jedan od najbližih saradnika Nikšića. Još prošle godine, The Bosnia Times je analizirao Dizdara kao potencijalnog nasljednika aktuelnog predsjednika. Iako mu nedostaje harizma vođe, unutarstranački položaj mu raste.
Dizdar se povezuje s Nikšićem ne samo kroz političku lojalnost, već i kroz zajedničku hercegovačku pozadinu. Osim toga, on održava kontakte sa zapadnim ambasadama koje su podržale formiranje vlasti bez SDA. Upravo ti međunarodni odnosi čine ga ozbiljnim kandidatom za lidera stranke – što ukazuje da i vanjski faktori imaju interes u budućem rukovodstvu SDP-a.
NE ZNA BOŠNJAČKA LJEVICA ŠTA JOJ RADI HRVATSKA DESNICA
Nikšić, kao lider bez posebne karizme, nije ponudio nikakvu političku viziju tokom govora. Taj nedostatak pokušali su nadomjestiti njegovi gosti – Fahrudin Radončić (SBB) i Elmedin Konaković (NiP). Oni su SDP predstavili kao stožernu snagu protiv nacionalizma i dali mu podršku pred „velike političke obračune“.
– “Nama treba snažan, moćan, hiper, super uspješan SDP”, rekao je Radončić, nadovezujući se na Konakovićeve riječi.
No, upravo tog dana, Sud Bosne i Hercegovine faktički je oslobodio Milorada Dodika, čime je srušena nada da će lider SNSD-a odgovarati za pokušaj državnog udara. Ironično, Nikšić, Konaković i Radončić su donedavno upravo Dodika nazivali prijetnjom državi. Raskid koalicije s Dodikom bio je politički potez koji je povećao rejting Trojke, ali odluka suda sada baca sjenu na cijeli taj proces.
Skeptici su već tada upozoravali da je sve to bila nepromišljena politička avantura. Dok su Konaković i Sabina Čudić igrali aktivne uloge u medijskom i političkom nadmudrivanju, Nikšić je ostajao po strani – vjerovatno jer je morao balansirati odnose s HDZ-om i Draganom Čovićem, koji ima odlučujući uticaj u Vladi Federacije BiH.
U mutnoj političkoj vodi, lideri Trojke su postali najveće žrtve.
Nikšić će opet predvoditi SDP….
No, u slučaju lošeg izbornog rezultata, crvenit će se od stida svi govornici s ovog kongresa. Jedini koji ih, po svemu sudeći, može spasiti jeste Dragan Čović – koji je zahvaljujući Nikšićevoj odluci da bošnjačku ljevicu podredi hrvatskoj desnici, danas apsolutni gospodar političke scene u Bosni i Hercegovini.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL