
NAKON UKIDANJA PRITVORA
Sve vodi ka oslobađajućoj presudi: Šta slijedi za Milorada Dodika?
SARAJEVO, 5. srpnja 2025. – Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine donio odluku o ukidanju mjere pritvora za predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika, pravni eksperti sve češće prognoziraju da bi naredni potez pravosuđa mogao biti – oslobađajuća presuda u drugostepenom postupku.
Podsjećamo, Dodik je prvostepeno osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH, konkretno zbog neprovođenja Schmidtovih odluka koje je entitetska administracija odbijala priznati. Sud BiH mu je u tom postupku izrekao kaznu, no postupak je u međuvremenu ušao u žalbenu fazu.
Upravo ukidanje pritvora, koje su mnogi doživjeli kao znak slabljenja odlučnosti pravosuđa, izazvalo je val komentara i u pravnim, i u političkim krugovima.
Očekivanja od drugostepene presude
Prema riječima nekoliko pravnih analitičara, odluka o ukidanju pritvora mogla bi ukazivati na to da Apelaciono vijeće preispituje zakonitost prvostepene presude, te da postoje osnovi za njen preokret. Neki idu i korak dalje, tvrdeći da bi Dodik mogao biti u potpunosti oslobođen, čime bi čitav proces – od istrage do suđenja – doživio potpuni političko-pravni obrat.
“U ovakvim procesima, kada dođe do ukidanja pritvora u ovako osjetljivoj fazi, to gotovo uvijek nosi signal da drugostepeni sud ne dijeli ocjene iz prvostepene presude”, kazao je jedan bivši sudac Suda BiH koji je želio ostati anoniman.
Reakcije iz političkih redova
Iz Dodikove stranke, SNSD-a, očekivano su pozdravili ovu odluku, tvrdeći da se „pravda polako vraća na pravi kolosijek”, dok su iz opozicionih redova u RS-u nešto suzdržaniji, ali primjećuju da se slučaj Dodik koristi za političko nadmetanje između domaćih i međunarodnih aktera
S druge strane, brojne bošnjačke političke stranke i dio hrvatskih parlamentaraca u državnom Parlamentu izražavaju nezadovoljstvo razvojem situacije, smatrajući da bi eventualno oslobađanje Dodika značilo ozbiljan udarac za vladavinu prava i autoritet međunarodne zajednice, prije svega Ureda visokog predstavnika (OHR).
Međunarodna zajednica za sada bez komentara
Visoki predstavnik Christian Schmidt nije se oglašavao nakon ukidanja pritvora, a iz OHR-a je kratko poručeno da „ne komentiraju pojedinačne sudske postupke”, ali da „očekuju od institucija BiH da poštuju ustavni poredak i odluke visokog predstavnika”.
Zaključak: Sudbina procesa bit će i politička i pravna poruka
Ako Apelaciono vijeće zaista oslobodi Milorada Dodika, to će predstavljati ne samo pravosudnu odluku, već i snažnu političku poruku, čije će posljedice osjetiti sve strane u BiH – i vlast, i opozicija, i međunarodni akteri.
Dok jedni ovu mogućnost vide kao početak kraja Schmidtove političke agende, drugi strahuju da bi oslobađajuća presuda mogla dodatno ohrabriti one koji negiraju autoritet međunarodnih institucija i ruše ustavni poredak zemlje.
Izvori: Klix.ba, Sud BiH, političke stranke, pravni analitičari
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL