
Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske o aktualnoj političkoj situaciji i najvećoj političkoj krizi od Daytona na ovamo.
Salkić je upozorio na opasne namjere režima Milorada Dodika koji zaleđinu ima u Srbiji, te otkrio očekuje li skoro hapšenje bjegunaca od pravosuđa Dodika, Stevandića i Viškovića.
S obzirom na sve navedeno i ono na što ste upozorili nakon sjednice entitetske skupštine, smatrate li da postoji realna pretpostavka da će aktualna vlast u bh. entitetu Republika Srpska ikada priznati sudski presuđen genocid nad Bošnjacima, te izabrati suce u Ustavni sud BiH i skupa s ostalim političkim subjektima deblokirati europski put BiH, ili su namjere Milorada Dodika drugačije prirode?
-Naša je obaveza da pozivamo i podstičemo vlast u ovom entitetu da poštuje presude i da prestane negirati genocid. Negiranje genocida je novi zločin prema preživjelim žrtvama genocida. Negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca je završna faza genocida. Vlast na čelu sa Dodikom to treba prestati činiti jer je to moralna i civilizacijska obaveza.
Ustavno je pravo i obaveza ovog entiteta da popuni nedostajuće suce u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine. Oni će to uraditi prije ili kasnije jer na ovakav način pokušajima blokada neće ništa postići. Institucija Ustavnog suda ne može biti blokirana i uništena zbog opredjeljenja vlasti ovog entiteta za blokadom izbora sudaca.
Seperatizam je strateško opredjeljenje Dodika i njegovih sljedbenika. Oni od ove ambicije neće odustati. Ovo strateško opredjeljenje definisano je i kordinirano iz Beograda.
Evropski put nije prioritet Dodikove vlasti jer to znači vladavinu prava, ljudska prava i jednakost a to se kosi sa onim što oni danas rade. Izbjegavaju susret sa pravosuđem i provode sistemsku diskriminaciju Bošnjaka….
Kolike „zasluge“ za trenutnu političku krizu u državi, koju analitičari smatraju najvećom od Daytona do danas, ima režim predsjednika Srbije Aleksandra Vučića?
-Sve aktivnosti na destabilizacij Bosne i Hercegovine kordiniraju se iz Beograda. Srbija nije odustala od ciljeva iz devedesetih godina prošlog vijeka. Tome je dokaz memorandum 2 SANU ali i deklaracija svesrpskog sabora i uspostava „srpskog sveta“. Sve su to modifikacije ideje „Velike Srbije“.
Nažalost, Srbija nije suštinski prihvatila da je Bosna i Hercegovina nezavisna država, oni to govore ali rade i nadaju se podjeli i eliminaciji granice na Drini. Oni to vrlo često i govore u svojim obraćanjima da ta granica ne postoji.
Tu je temeljni problem funkcinisanja Bosne i Hercegovine, uz isti takav projekat malo modifikovan pristup i Hrvatske.
Smatrate li da je moguć politički zaokret u Bosni i Hercegovini ukoliko dođe do smjene vlasti u susjednoj Srbiji?
-Nisam sigura na bazi dosadašnjih iskustava da će doći uskoro neka vlast u Srbiji koja će prihvatiti recimo da je počinjen genocid nad Bošnjacima da će reći bosanskim Srbima – „Vi svoje probleme rješavajte u Bosni i Hercegovini sa Bošnjacima i Hrvatima, vaš je glavni grad Sarajevo“. To bi bilo normalno ako poštujete Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i nezavisnu državu. Nadamo se da će jednog dana Srbija tako razmišljati i prestati stvarati probleme svojm komšijama.
Bojim se da smo mi trenutno daleko od takve vlasti u Srbiji. Nažalost.
Svjedočili smo nedavnom sporazumu koji su potpisali predstavnici Trojki iz oba bh. entiteta i oporbeni političari u BiH, ali bez HDZ-a BiH i njihovih satelitskih stranaka. Koliki su izgledi da ta koalicija uskoro dođe na vlast, drži li Dragan Čović sve u svojim rukama kada je u pitanju formiranje vlasti na državnoj i federalnoj razini?
-Vrlo je teško očekivati implementaciju takvog sporazuma. Prije svega ako imamo u vidu sve procedure i mogućnosti blokada od strane HDZ-a i SNSD-a.
Jasno je da Borjana Krišto blokira popunu Vijeća ministara BiH zbog strateškog partnerstva HDZ-a i SNSD-a. HDZ zloupotrebljava mehanizme koji su dati narodima da štite svoje interese kako bi štitio interese Milorada Dodika. Visoki prestavnik je svojim odlukama ojačao ove HDZ-ove mehanizme za ucjene i blokade prije svega na nivou Federacije. Opozicija u entitetu RS pokušava voditi drugačiju politiku od Milorada Dodika. To je pozitivno za ovaj entitet i sve građane u Bosni i Hercegovini. Zbog toga bi bilo dobro da oni zamjene Dodikove kadrove. To naravno ne odgovara HDZ-u jer oni traže svoju priliku u situaciji koju proizvodi Dodik.
Dodik ima otvorenu agendu, on o njoj govori i na njoj radi, Čović i HDZ imaju slićnu agendu o kojoj parcijalno govore prateći Dodika i nadajući se njegovom uspjehu, računajući da u takvim okolnostima i oni mogu realizirati svoje planove.
Strateška saradnja HDZ-a i SNSD-a jeste slabljenje države, dalja podjela sa ciljem narušavanja teritorijalnog integriteta u budućnosti.
Mnogi analitičari smatraju da je na djelu „ciprizacija“ Bosne i Hercegovine, te kako je secesija bh. entiteta RS od Bosne i Hercegovine neformalno započela. Svjedočimo i nesposobnosti institucija kada je u pitanju privođenje bjegunaca od pravde Dodika, Stevandića i Viškovića. Je li BiH kao država ugrožena i mislite li da bi ipak moglo doći do privođenja pravdi bjegunaca s potjernice?
-Ja bih rekao da je pokušaj secesije na sceni prisutan duže vrijeme. Prije svega kroz zloupotrebu specijalnih i paralelnih veza bh. entiteta RS sa Srbijom koje se zloupotrebljavaju sa ciljem destabilizacije Bosne i Hercegovini. Neki ovo stanje prestavljaju kao kiprizaciju iako ja mislim da smo mi daleko od toga. Što ne znači do to i nije cilj nekih političkih subjekata u našoj zemlji I njihovih mentira.
Državne institucije su tu. One sigurno imaju kapacitete da odgovore svojim zadacima. Drugo je pitanje postojanja volje i opredjeljenja da se neki zadaci obave. Ja lično mislim da ne postoji volje u centrima koji donose odluke da se zadatak hapšenja Dodika i drugih bjegunaca obavi. Ovo nije pitanje običnih pripadnika SIPA-e, ovo je pitanje onih koji procjenjuju I donose odluke.
Bosni i Hercegovini je ugrožena tu nema nikakve dileme. Mi svjedočimo blokadama, napadu na ustavni poredak. Svjedočimo blokadi pod prijetnjom sile državnim institucijama da rade svoj posao u skladu sa ustavom i zakonom. Mi smo svjedočili svojevrsnoj oružanoj pobuni jedne policijske agencije koja se suprostavila naredbi Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine. To je više nego ozbiljna prijetnja miru i sigurnom okruženju u Bosni i Hercegovini. Ovakvo ponašanje ne bi smjelo proći bez sankcije za one koji su naredili i proveli ovakve aktivnosti.
Ukoliko Dodik i ostali ostanu bez sankcionisanja za svoje poteze, država je sigurno na gubitku. To će biti podsticaj i drugima u budućnosti da se suprostavljaju državnim institucijama i rade na rušenju ustavnog poretka. SLOBODNA BOSNA
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
