
Nakon gotovo pet mjeseci provedenih u pritvoru u Vojkovićima, bivši ministar sigurnosti BiH i lider DNS-a, Nenad Nešić, jučer je pušten na slobodu uz mjere zabrane.
Ipak, ono što je izostalo jeste bilo kakva javna reakcija iz vrha Republike Srpske. Ni Milorad Dodik, ni Radovan Višković, ni Nenad Stevandić nisu se oglasili povodom ovog događaja, što je izazvalo brojne komentare i spekulacije u javnosti.
Ova tišina je posebno upadljiva s obzirom na to da su navedeni političari poznati po aktivnom prisustvu na društvenim mrežama, gdje redovno komentarišu razne događaje, pa i one od manjeg značaja. Izostanak bilo kakve poruke podrške ili čak neutralne izjave povodom Nešićevog puštanja na slobodu otvara pitanje njegovog trenutnog statusa unutar političkog establišmenta RS.
Ukinut mu pritvor
Prve fotografije Nešića nakon puštanja iz Vojkovića: Izveo svoj poznati “performans”
Podsjetimo, Milorad Dodik se sredinom aprila, nakon višemjesečne šutnje, oglasio povodom Nešićevog pritvora, ističući da “pritvor ne smije postati sredstvo kažnjavanja prije presude” i da “svako ima pravo da se brani sa slobode” . Međutim, ova izjava je uslijedila tek nakon što je Nešić proveo više od tri mjeseca u pritvoru, što je mnogima djelovalo kao zakašnjela i neiskrena podrška.
Dodik je tada također izjavio da “ako se pokaže da je Nešić učestvovao u nekim kriminalnim aktivnostima, nema ništa protiv da bude procesuiran” . Ova izjava dodatno je pojačala dojam distanciranja od Nešića, sugerirajući da je njegova politička sudbina prepuštena pravosudnim institucijama, bez namjere da mu se pruži politička zaštita, što bi svakako bilo pogrešno, ali nije Dodika spriječilo da istu zaštitu obezbijedi sebi, Stevandiću i Viškoviću.
Zanimljivo je da su Dodik i Nešić ranije imali bliske političke odnose, a Nešić je bio viđen kao jedan od lojalnih partnera unutar vladajuće koalicije.
Međutim, nakon njegovog hapšenja krajem decembra prošle godine, izostala je očekivana politička podrška, što je mnoge navelo na zaključak da je Nešić postao politički teret od kojeg se vrh RS-a želi distancirati.
U kontekstu aktuelnih političkih previranja i pravosudnih procesa koji se vode protiv više političara u RS-u, uključujući i samog Dodika, izostanak podrške Nešiću može se tumačiti kao pokušaj očuvanja političke stabilnosti i izbjegavanja dodatnih kontroverzi. Ipak, ovakvo ponašanje vrha RS-a postavlja pitanje lojalnosti i političke odgovornosti prema svojim bivšim saradnicima.
Nešićevo puštanje na slobodu prošlo je bez fanfara i političkih izjava, što dodatno potvrđuje njegovu trenutnu marginalizaciju unutar političkog života RS-a. Da li je riječ o privremenom zaboravu ili trajnom političkom precrtavanju, ostaje da se vidi u narednim mjesecima.
U međuvremenu, Nešić se suočava s ozbiljnim optužbama pred Sudom BiH, u atmosferi u kojoj su mu dosadašnji saveznici okrenuli leđa.
Podsjećamo, Nešić je uhapšen krajem decembra prošle godine u okviru akcije “Tunel 2”, a zajedno s njim su tada uhapšeni i Mirko Pandurević, generalni direktor “Romanijaputeva”, Srđan Mijatović, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove u “Putevima Republike Srpske”, te jedan od zaposlenih u tom preduzeću, Mladen Čajić.
Tužilaštvo BiH ih sumnjiči za više teških krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i primanje mita. Istraga se, između ostalog, odnosi na nezakonite poslove s firmom “Legend” d.o.o., koja je navodno snabdijevala preduzeća abrazivnim materijalom po višestruko većim cijenama od tržišnih.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
