
Za kilogram trešanja možete da kupite kilogram pilećeg filea… ŠOKIRA I CIJENA NEKTARINA I LUBENICE
Dok građani Banjaluke s nestrpljenjem iščekuju ljetne plodove na trpezama, cijene na pijacama i u marketima ove godine ne ostavljaju mnogo prostora za optimizam. Umjesto simboličnog uživanja u jagodama i trešnjama, voće je za mnoge postalo luksuzna roba.
Na pijacama, mala korpica trešanja košta od 3,5 do 5 KM, dok se veća prodaje za 8 KM. Kilogram ovog omiljenog ljetnog voća dostiže i do 12 KM. Jagode su nešto dostupnije, ali i dalje ne jeftine. Cijena se kreće od 5 do 7 KM po kilogramu, dok se na gajbu nude za 6 KM.
U marketima je situacija još gora. Pakovanje jagoda prodaje se za 7 KM, a 125 grama kupina takođe za 7 KM, što ovu bobičastu voćku čini jednom od najskupljih po gramu.
Ni ostalo voće ne zaostaje po visokim cijenama. Viljamovke su 6 KM po kilogramu, dok korpica kajsija od oko 700 grama ide i do 10 KM.
U nekim marketima, kilogram kajsija, grožđa, breskvi i nektarina penje se i do 12,5 maraka, bez obzira na to što su ove vrste voća sezonske i inače poznate po pristupačnijim cijenama u ovo doba godine.
Kilogram trešanja je 15 marka. Prodavci ih prodaju i na „šake“, odnosno grame. Pa će vas „šaka“ trešanja koštati 3 KM.
-Možete da kupete 100, 200 grama. Nije obavezna kila – kaže trgovac na banjalučkoj Tržnici dok kupce uvjerava da su trešnje domaće i slatke kao med.
Kupovaćemo ih na komad: Dvije šake TREŠANJA I JAGODA koštaju kao KILOGRAM PILETINE, potrošači sablažnjeni cijenama
Ljudi prilaze štandovima, ali ih cijena automatski odbije. Obzirom da su jagode jeftinije, njih više kupuju bilo da su mostarske ili slatinske.
Lubenica, koja je donedavno bila najjeftiniji ljetni osvježivač, sada je sve samo ne jeftina. Kilogram je od 4 do 4,30 maraka. U jednom marketu, komad lubenice, izvagan i zapakovan košta je 7,6 maraka za 2 kilograma.
Dolaskom toplijih dana, sve ove voćke trebalo bi da budu jeftinije. Ali, šta ako ne budu. Ko će moći da ih priušti? Sezonski plodovi, koji bi trebalo da budu dostupni svima, postaju privilegija za one dubljeg džepa.
-Palo mi je na pamet da za kilogram lubenice mogu da kupim 2 litre mlijeka. To nikada nije bilo i nikako nije normalno – kaže Bojan P. Ako se ovakav trend nastavi, ljeto 2025. biće upamćeno po voću koje smo više gledali nego jeli
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
