
Ugovor vrijedan više od tri miliona KM, komisija pod istragom, a budžet BiH lakši za najmanje 370.000 maraka – rezultat je javne nabavke uniformi za Graničnu policiju BiH koju je firma „Mraz“ iz Pala prijavila Tužilaštvu BiH.
Krivična prijava tereti sedam fizičkih i dva pravna lica zbog sumnje da je čitav postupak bio unaprijed dogovoren i da su zakonske procedure namjerno kršene kako bi posao dobila firma „KM Trade“ iz Visokog, iako je imala najskuplju ponudu.
Kako je izgledao tender?
Tender za nabavku dijelova uniformi raspisan je 29. avgusta 2023. godine, ali je otvaranje ponuda odlagano čak sedam puta. Konačno je održano 4. juna 2024. godine.
Ukupno je stiglo pet ponuda:
– KM Trade Visoko 3.117.800
– Tekstilna industrija Mostar 2.777.800
– Mraz Pale 2.747.625
– Patrio Sarajevo 2.310.300
– Yumco Vranje 3.009.000
U prijavi se navodi da su tri jeftinije ponude eliminisane bez konkretnog obrazloženja, a da su dvije firme – Patrio i Tekstilna industrija – naknadno odustale od zaključenja ugovora, iako su imale niže cijene i formalno bile kvalifikovane.
Sumnje u unaprijed pripremljen ishod
Kompanija „Mraz“ tvrdi da se radi o unaprijed isplaniranom scenariju u kojem se najpovoljniji ponuđači formalno prijavljuju kako bi stvorili privid konkurencije, a zatim se povlače, otvarajući prostor unaprijed „odabranoj“ firmi.
Kao ključni primjer navode firmu Patrio iz Sarajeva, za koju tvrde da, prema dostupnim podacima iz registra, nema ni prostor, ni opremu, ni zaposlene.
“Stiče se utisak da je sve bilo unaprijed namješteno. Neko mora odgovarati, jer ovakvo ponašanje uništava tržište i oštećuje budžet,” navodi se u prijavi.
Ko je sve prijavljen?
U prijavi se imenom i prezimenom navode članovi komisije koji su odlučivali o tenderu, predsjedavajući Kancelarije za razmatranje žalbi BiH, kao i dvije firme: KM Trade (Visoko) i Bosnainspekt (Sarajevo).
Sporni uzorci i navodno nevažeće analize
Prema prijavi, firma KM Trade je dostavila laboratorijski izvještaj iz firme Bosnainspekt, koja – tvrdi se – nije akreditovana za ključne metode ispitivanja propisane tenderskom dokumentacijom, uključujući UV starenje tkanine.
„Ako je Zavod za javno zdravstvo akreditovan za mikrobiološku analizu vode, to ne znači da može izdati validan izvještaj o UV starenju tkanine“, navodi podnosilac prijave.
Takođe se tvrdi da su uzorci dostavljeni od strane KM Tradea sadržavali brojne tehničke greške: pogrešne mjere, izostanak logotipa proizvođača i neadekvatno ušivene oznake. I pored toga, komisija je dala prolaznu ocjenu.
Direktna šteta po budžet
Na osnovu odbijene ponude firme „Mraz“, prijava procjenjuje da je BiH budžet oštećen za najmanje 370.175 KM, jer je prihvaćena znatno skuplja ponuda.
Takođe se izražava sumnja da iza ponovljenih tendera stoji obrazac uigrane saradnje pojedinih firmi koje glume konkurenciju, da bi posao na kraju uvijek dobio unaprijed određeni dobavljač.
Šta sada?
U prijavi se zahtijeva da Tužilaštvo BiH ispita- da li je komisija svjesno prekršila Zakon o javnim nabavkama; zašto su prihvaćeni izvještaji laboratorije bez potrebne akreditacije, te da li su učesnici u tenderu svjesno koordinisali povlačenje ponuda kako bi „pogurali“ unaprijed određenu firmu.
Ukoliko bi se sumnje iz prijave pokazale osnovanim, riječ je o mogućem velikom slučaju korupcije u sektoru javnih nabavki u posljednjih nekoliko godina.
“Nije problem samo što je izabrana najskuplja ponuda – već što se čitav sistem ponaša kao da je to normalno,” navodi izvor blizak jednoj od isključenih firmi, uz napomenu da su o svemu obavijestili Tužilaštvo BiH.
Do trenutka objave teksta, nadležne institucije nisu se javno oglasile o ovom slučaju. Redakcija će pratiti razvoj događaja i objaviti stavove svih aktera kada budu dostupni
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
