
Sve ovo što Čović vodi priču oko izmjena Izbornog zakona zapravo pomaže politici Milorada Dodika. I obratno.
Cilj je obesmisliti institucije BiH i pokazati nefunkcionalnost i neodrživost faktičkog aktuelnog uređenja BiH i cementiranja etničkog modela ili etničkog koncepta političkog uređenja BiH.”
Kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona Đonlagić smatra: “Ta priča otpočetka je postavljena naopako i ide pogrešnim putem. Zapravo još je i podgrijana učešćem Palmera i Eichhorst koji su zapravo također nasjeli na tu vrstu tračnice i podmazuju želje Dragana Čovića. Da bi BiH ispunila sve presude Evropskog suda u Strazburu, a ima međunarodnu obavezu da to uradi, treba se promijeniti Ustav BiH, a ne Izborni zakon. Izborni zakon treba doći poslije. Legitimno predstavljanje ne postoji kao koncept.”
Izbori se mogu i moraju održati
Naglašava da do rješenja možemo doći samo ukoliko želimo sprovesti sve presude Evropskog suda za ljudska prava.
“Besmisleno je učestvovati za stolom i pregovarati. DF lobira za građansko uređenje BiH. S kim da učestvujemo u pregovorima? Ne možete sjediti za stolom i razgovarati o izmjenama Izbornog zakona da bi udovoljili željama Dragana Čovića dok vam Milorad Dodik razvaljuje državu. Red prioriteta je pomiješan. Nama je prioritet zaustaviti antiustavno djelovanje NSRS-a.”
Navodi da je potpuna neistina da bez izmjena Izbornog zakona nema uslova za održavanje izbora jer BiH ima važeći Izborni zakon.
“Izbori se mogu i moraju održati, tu nema dileme nikakve.”
“DF neće učestvovati u sutrašnjim razgovorima. To nisu nikakvi pregovori”, zaključio je Đonlagić.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
