
U odgovoru na američke carine britanski premijer Keir Starmer poručio je: “Svijet kakav smo poznavali više ne postoji.”
Najavio je da će i dalje pokušavati postići privredni sporazum s SAD-om kako bi se izbjegao dio carina, ali je istakao i mogućnost da britanska vlada direktno interveniše kako bi zaštitila nacionalne interese.
U tekstu za Sunday Telegraph Starmer je naveo da će i dalje pokušavati postići trgovinski sporazum s SAD-om.
“Nekima to možda neće biti ugodno – ideja da država direktno utječe na tržište često je ismijavana. Ali ne možemo se držati starih uvjerenja dok se svijet ovako brzo mijenja”, poručio je.
Velika Britanija se našla među zemljama pogođenima novom osnovnom carinom od 10 posto, uz dodatne carine od 25 posto na izvoz automobila, čelika i aluminija. Neke države suočene su s još višim carinama koje će dostići do 50 posto od 9. aprila.
Trump je najavio carine s ciljem da potakne potrošače u SAD-u da više kupuju domaće proizvode i ojačaju američku privredu. Ali, najava je, uz protumjere poput onih iz Kine, izazvala pad berzovnih indeksa za više od 5 posto i strah od nove globalne recesije.
Jaguar Land Rover zaustavio je isporuke za SAD.
Britanski proizvođač automobila Jaguar Land Rover objavio je u subotu da pauzira sve pošiljke prema SAD-u dok ne prilagodi poslovanje novim trgovinskim uslovima.
Starmer je najavio hitne mjere za jačanje konkurentnosti: “Ove sedmice pokrećemo planove za jačanje domaće konkurentnosti kako bismo se manje oslanjali na uvoz i lakše prebrodili ovakve globalne šokove”, napisao je premijer.
“Spremni smo koristiti industrijsku politiku kako bismo zaštitili britansku privredu.”
Premijer je priznao da bi državna intervencija mogla izazvati nelagodu kod dijela javnosti, ali smatra da Britanija ne može “ostati zarobljena u starim obrascima dok se svijet brzo mijenja.”
Iako nije isključio nove poreze na jesen, podsjetio je da u proljetnom budžetu nije bilo povećanja.
Laburisti su tokom izborne kampanje najavili novu industrijsku strategiju, a neki njezini dijelovi mogli bi biti ubrzani kako bi se pomoglo kompanijama pogođenima carinama.
U tekstu za Telegraph, Starmer je ponovio da će vlada “ostati mirna i boriti se za najbolji mogući dogovor” sa SAD-om, ali i dodao da su “sve opcije na stolu”.
“Sklopit ću dogovor samo ako je dobar za britanske kompanije i siguran za radnike”, poručio je, prenosi Index.hr.
Liderka konzervativaca Kemi Badenoch pozvala je premijera da s Amerikom zaključi “dubok i sadržajan trgovinski sporazum koji donosi rast, ali ne narušava standarde.”
Prošle godine UK je u SAD izvezao gotovo 60 milijardi funti robe, uglavnom mašine, automobile i farmaceutske proizvode.
U srijedu je vlada objavila popis od 400 stranica s američkim proizvodima koji bi mogli biti obuhvaćeni mogućim protumjerama. Ministar privrede Jonathan Reynolds rekao je zastupnicima da će vlada konsultirati kompanije o mogućem utjecaju tih carina.
Popis pokriva 27 posto američkog uvoza, a proizvodi su birani prema kriteriju “ograničenog utjecaja na britansku privredu”, objavilo je Ministarstvo za poslovanje i trgovinu.
Starmer je poručio i da će pokušati smanjiti trgovinske barijere s drugim zemljama kako bi ublažio posljedice američkih carina.
Tokom vikenda razgovarao je s nekoliko svjetskih lidera o mogućem odgovoru na američke mjere. U subotu je s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom dogovorio da je trgovinski rat “u ničijem interesu”, ali i da “ništa nije isključeno”.
Ali, i konzervativci i liberalni demokrati upozoravaju da će britanske porodice i kompanije već od danas osjetiti novo povećanje doprinosa za poslodavce na nacionalno osiguranje.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.