
Jugoistok Hercegovine sve više postaje fokus velikih infrastrukturnih ulaganja, a jedan od najznačajnijih projekata u regiji odnosi se na izgradnju savremene ceste koja će povezati općine Neum i Ravno. Ovaj projekt ne samo da će unaprijediti saobračajnu povezanost, već će imati i snažan utjecaj na razvoj održivog turizma, poljoprivrede i ukupnu valorizaciju ekonomskih potencijala ovog dijela BiH.
Iz općine Neum saopćeno je da je u naselju Hutovo održana prezentacija projekta pod nazivom “Izrada idejnih i glavnih projekata rekonstrukcije dijela magistralne ceste M-17.6 na području općine Ravno i općine Neum”.
Na početku skupa sve prisutne pozdravio je zamjenik predsjednika MZ Hutovo, Božo Bogdan, a potom se obratio i načelnik općine Neum, Dragan Jurković, koji je predstavio dosadašnje aktivnosti vezane uz realizaciju ovog važnog projekta.
„Riječ je o projektu od iznimnog značaja za Neum, Ravno i okolna naselja, kojim će se osigurati brza i sigurna prometna komunikacija. Zahvalni smo Vladi Republike Hrvatske koja je za ovaj projekt osigurala 17,3 milijuna eura, kao i Federalnom ministarstvu prometa i veza, koje je osiguralo sredstva i dokumentaciju za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa“, naglasio je Jurković.
Osim izgradnje nove ceste, planirana je i prenamjena trase nekadašnje željezničke pruge u biciklističku i pješačku stazu, što će dodatno obogatiti turističku ponudu regije.
Tokom rasprave nakon prezentacije, prisutni su jednoglasno podržali projekt. Dogovoreno je da će MZ Hutovo i općina Neum u roku od 15 dana dostaviti svoje sugestije i zahtjeve izrađivaču projektne dokumentacije.
Nepravda nad Tuzlanskim kantonom: Davno su zaslužili brze ceste i autoputeve, a ništa nisu dobili
Tuzlanski kanton godinama se nalazi u putnoj izolaciji, a iako najviše izdvaja za tu namjenu, nema izgrađen ni centimetar brze ceste ili autoputa. Kantonalna vlast uputila je urgenciju za rješavanje problema i realizaciju strateških projekata o kojima se kontinuirano priča, ali su i dalje mrtvo slovo na papiru.
Kako je navedeno u informaciji, tuzlanska regija najrazvijenija je u Bosni i Hercegovini s aspekta privrede i velikih privrednih sistema, ali je budući razvoj privrede Tuzlanskog kantona ograničen prije svega zbog saobraćajne blokade.
da bi se riješio problem saobraćajne blokade potrebno je poduzeti hitne aktivnosti na realizaciji izgradnje autoceste Orašje – Tuzla kao dijela autoceste Sarajevo-Beograd, autoceste Tuzla – Zepče kao dijela autoceste Sarajevo-Beograd, brze ceste Kalesija-Tuzla-Doboj te modernizacija magistralne ceste M-18, Tuzla–Sarajevo.
“Tuzlanski kanton je kao najmnogoljudniji u Federaciji BiH nepravedno zapostavljen u smislu izgradnje saobraćajne infrastrukture višeg ranga, kao i rehabilitacije postojećih magistralnih puteva. Izgradnjom autocesta i brzih cesta na području TK te njihovim spajanjem na ceste istog ranga unutar BiH te van njenih granica, obezbijedila bi se saobraćajna deblokada kantona koja predstavlja najveću kočnicu daljnjem razvoju ove regije naše zemlje”, kaže ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK Denis Bećirović.
Trebaju li vozači poginuti na cesti, da bi se nadležni prihvatili posla?
Kroz magistralne ceste tuzlanske regije dnevno prođe i po 18 hiljada vozila, a prilično loše stanje na saobraćajnicama ugrožava sigurnost svih učesnika u saobraćaju.
“Samo jedan od primjera hitne i sveobuhvatne rehabilitacije magistralnog puta se nalazi na dionici od Lukavca prema Gračanici. To je strašni dio na kojem je prije nekoliko dana zabilježena saobraćajna nesreća. Dakle, našem sugrađaninu je došlo do bušenja pneumatika, gubitka kontrole nad vozilom i slijetanja s puta. Sve nam je postalo mrtvo slovo na papiru, dok se ne dogodi nesreća sa tragičnim ishodom. Nadam se da će se nadležni dozvati te da će početi rješavati probleme, a kako naši sugrađani ne bi gubili živote”, upozorio je Bećirović.
Vlada TK je zatražila i otvaranje operativnog ureda Javnog preduzeća Ceste Federacije BiH i Javnog preduzeća Autoceste Federacije BiH na području Tuzlanskog kantona, a sve u cilju unapređenja aktivnosti na održavanju, rekonstrukciji i izgradnji mreže magistralnih, brzih i autocesta u toj regiji naše zemlje.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.