
U Bosni i Hercegovini srpski nacionalisti pokušavaju da odvoje svoj dio zemlje od države. Protiv predsjednika RS postoji potjernica. Ali ga niko ne hapsi. Zašto?
Pitaju se to u prilogu njemačke državne televizije ARD, u kojem citiraju anketu koju je portal Vijesti.ba uradio na banjalučkim ulicama.
Njihov tekst prenosimo u cijelosti.
“Koliko je predsjednik Rs ovih dana dobro zaštićen dok putuje svojim dijelom zemlje, pokazuje video klip. Iako za njim postoji potjernica, Milorad Dodik posjećuje Zvornik. Dok izlazi iz auta, kroz sliku odmah projure ljudi u maskirnim uniformama sa automatskim.
Za Dodika se kaže da često oko sebe ima 40 do 50 takvih tjelohranitelja.
Radi se o policijskim službenicima i antiterorističkim specijalcima MUP-a Rs. Među njima nema vojnika, jer samo cijela država Bosna i Hercegovina ima vojsku. Mnogo je različitih optužbi na račun Dodika, uključujući i međunarodne izvore: on se zalaže za otcjepljenje Rs od BiH, raspiruje nacionalizam, negira genocid snaga bosanskih Srba nad Bošnjacima tokom rata u BiH, obožavatelj je ruskog predsjednika Vladimira Putina i redovno ga posjećuje – i sa velikom korupcijom vlada Rs-om.
Dodik je stoga pod sankcijama SAD i Velike Britanije.
On vodi Rs kao porodični biznis.
Prema podacima Transparency Internationala, najveći dio državnih ugovora ide privrednicima iz Dodikove porodice i kruga prijatelja”, piše javni servis Njemačke ARD, prenosi Politicki.ba.
U tekstu pod naslovom “Zašto niko ne hapsi Dodika”, autor Oliver Soos analizira situaciju u Bosni i Hercegovini, nakon što je predsjednik manjeg bosanskohercegovačkog entiteta prvostepenom presudom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja.
Državna policija (SIPA) do sada je odbijala da uhapsi srpskog nacionalistu, stoji dalje u tekstu.
Prema informacijama bečkog studija ARD, većina rukovodstva policije smatra da bi sukob sa Dodikovim snagama sigurnosti bio previše rizičan. Strahuje se i da bi policajci, bosanski Srbi, ubijeni na ulicama mogli izazvati nemire među stanovništvom.
Građani su do sada bili mirni, ali čini se da rijetko ko podržava Dodika i njegove sukobe sa bosanskohercegovačkim pravosuđem.
Mnogo je protivljenja predsjedniku.
Ovakav utisak, između ostalog, daje i ulična anketa koju je uradio portal Vijesti.ba u Banja Luci, piše ARD.
“Bio sam za Dodika 15 godina, sad sam shvatio da je korumpirani prevarant”, kaže penzioner.
Mladić dodaje: “Najbolje bi bilo da Dodik bude uhapšen i da se stane na kraj korupciji i kriminalu u našoj zemlji”.
Starija žena čak želi da Dodik i “njegova banda” odu na nekadašnji jugoslovenski zatvor Goli otok “da tamo tucaju kamenje”.
Što se duže ništa ne dešava, a Dodik ostane na slobodi, veća je šteta za vladavinu prava u Bosni i Hercegovini, posebno upozorava ARD.
Raspisane su potjernice za Miloradom Dodikom, kao i za premijerom Rs Radovanom Viškovićem i predsjednikom parlamenta Nenadom Stevandićem. Prijeti im nekoliko godina zatvora. Političari su optuženi za napad na ustavni poredak cijele države. Nisu se odazvali pozivu Javnog tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Dodik, Višković i Stevandić bili su umiješani u donošenje nekoliko neustavnih zakona u Rs. Prema ovome, državnim organima Bosne i Hercegovine, policiji, državnom tužilaštvu i državnom sudu, treba zabraniti pristup teritoriji Rs.
Dodik je pozvao sve zaposlene Srbe u ovim objektima da prebjegnu u Rs, stoji dalje u tekstu.
“Mi ćemo obezbijediti da oni zadrže svoj čin. Od nas će dobiti veće plate”, obećao je Dodik.
Ali poziv je do sada pao na gluhe uši. Državni organi su i dalje aktivni u Rs-u i tamo do sada nije preduzeto ništa protiv njih. Dodikova prijetnja da će držati bilo kakav uticaj države van Rs u ovom trenutku je prvenstveno prijeteći gest.
Soos piše dalje da Dodik nastoji izbjeći pravdu.
“Prema pisanju bosanskih medija, Dodik se, uprkos nalogu za hapšenje, tajno ukrcao u avion, Cesnu koji pripada Vladi Rs, i odleteo prvo u srbijansku prijestolnicu Beograd, a zatim u Izrael na konferenciju protiv antisemitizma.
Državno tužilaštvo u Bosni i Hercegovini namjerava raspisati međunarodnu potjernicu.
Međutim, teško da se očekuje saradnja ni od izraelskih ni srpskih vlasti”, zaključuje ARD.
(Vijesti.ba)
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.