
Evropa i Ujedinjeno Kraljevstvo preuzimaju vodeću ulogu u odbrani i podršci Ukrajini, upravo kako je traženo od strane Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je britanski ministar odbrane John Healey svom američkom kolegi Peteu Hegsethu u četvrtak.
Healey i Hegseth su se sastali u Pentagonu, a ovo je bio njihov prvi susret od posjete američkog ministra odbrane evropskim prijestolnicama prošlog mjeseca, kada je upozorio da Evropa „ne može pretpostaviti da će prisutnost Amerike trajati zauvijek“ i pozvao blok da „pokrene vlastitu sigurnost“.
Britanija i Evropa su to upravo učinile, tvrdi Healey u četvrtak.
„Izazvali ste Evropu da se angažuje. Izazvali ste nas da se angažujemo u vezi sa Ukrajinom, u vezi sa potrošnjom na odbranu, u vezi sa evropskom sigurnošću“, rekao je. „I kažem vam da jesmo, jesmo i hoćemo još više.“
Britanski premijer Keir Starmer je prošlog mjeseca najavio da će Velika Britanija povećati izdvajanja za odbranu na 2,5 posto BDP-a do 2027. godine.
Nakon što je ugostio evropske lidere i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u Londonu, Starmer je rekao da je Ujedinjeno Kraljevstvo spremno poslati trupe u Ukrajinu kao dio mirovnih snaga za podršku mirovnom sporazumu s Rusijom.
Britanija, Francuska i Ukrajina rade na uvjetima takvog sporazuma koji će biti prezentiran američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Hegseth je izjavio da je inicijativa Britanije i Francuske „veoma ohrabrujuća“.
„Što je predsjednik također ponovio više puta, to je da ne pretjerujemo“, dodao je.
„Kako bi se održao trajni mir, postoji sigurnosni aspekt toga“, rekao je Hegseth. „Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska su obećale, zajedno s drugima, da će biti ključni dio toga, a biće i drugih aspekata koji će biti dio daljih pregovaračkih uvjeta.“
U međuvremenu, lideri 27 zemalja EU-a održali su vanredni samit u Briselu u četvrtak kako bi razmotrili novi plan odbrane, jednoglasno podržavši prijedlog za povećanje izdvajanja za odbranu do 800 milijardi eura u cijelom bloku.

Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.