
Banke i notari čekaju instrukcije kako postupiti
Stupanje na snagu novih zakona koje je usvojila Narodna skupština RS dovelo je do pravne nesigurnosti među bankama, notarima i drugim privrednim subjektima.
Oni su sada suočeni s pitanjem trebaju li nastaviti prijavljivati transakcije Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), što je njihova obaveza prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma BiH, ili se pridržavati novog Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH.
Prema postojećem zakonu, obavezni su prijavljivati svaku transakciju iznad 30.000 KM Finansijsko-obavještajnom odjelu SIPA-e. No, novi zakon RS predviđa kazne za one koji sarađuju s institucijama BiH koje su proglašene “vanustavnim”, što znači da su banke i notari sada u situaciji da, šta god da urade, krše jedan od zakona i rizikuju sankcije.
“Uputili smo dopis našem nadzornom organu, odnosno Ministarstvu pravde RS i očekujemo sastanak ili instrukciju kako da se ponašamo. Imamo obaveze prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma da SIPA-i prijavljujemo kupoprodaje, poklone, zajam novca i sve vezano za registraciju privrednih subjekata. S obzirom na novonastalu situaciju, očekujemo instrukciju”, izjavio je Borislav Radić, predsjednik Notarske komore RS za “Nezavisne”.
Pored notara, i banke u RS su u neizvjesnosti jer još nisu dobile zvanične smjernice od Agencije za bankarstvo RS.
Olakšavajuća okolnost je da postoji zakonski rok od osam dana za prijavu transakcija iznad 30.000 KM, što privrednim subjektima daje kratko vrijeme za prilagođavanje novim pravnim okolnostima.

Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.