“Sjedi se, ne jede se” – Da li je to dovoljno opravdanje?
Mnogi postavljaju pitanje zašto bi bilo problematično koristiti sjedišta ili druge proizvode od svinjske kože kada se ona ne koristi za ishranu.
Ključ leži u vjerskim propisima.
Prema islamskim učenjima, svinja je smatrana nečistom životinjom, ne samo za konzumaciju, već i u kontaktu s njenim proizvodima, posebno ako nisu prošli adekvatan proces čišćenja (duboko štavljenje).
Iako sjedenje na takvom materijalu ne podrazumijeva jelo, vjernici nastoje izbjeći svaku vrstu dodira s materijalom koji bi mogao narušiti vjersku čistoću, posebno tokom molitve. Međutim, ovo pitanje je otvoreno za interpretaciju i zavisi od ličnog stava, kao i tumačenja učenjaka koje pojedinac slijedi.
Važno je naglasiti da odluka nije samo praktična, već i simbolična, jer reflektuje odnos prema vjerskim smjernicama i načelima.
Da li je muslimanima dozvoljeno koristiti proizvode od svinjske kože
Pitanje o korištenju proizvoda napravljenih od svinjske kože, poput sjedišta u automobilu, cipela ili jakni, često izaziva dileme, posebno među pripadnicima islamske zajednice. Islamski učenjaci imaju podijeljena mišljenja o ovom pitanju.
Jedni smatraju da je upotreba dozvoljena ako proizvodi nisu u direktnom dodiru s tijelom tokom obavljanja molitve. Drugi vjeruju da je bolje izbjegavati korištenje takvih proizvoda iz vjerskih i etičkih razloga.
Iako vjerske smjernice igraju ključnu ulogu, odluka o korištenju ovih proizvoda ostaje na pojedincu, uzimajući u obzir njegovu vjeru i uvjerenja.
Pezić odgovorio na pitanje da li je muslimanima dozvoljen brak na određeno vrijeme
“Eselamualejkum Da li je u Islamu dozvoljen muta brak na određeno vrijeme? To sam nedavno čula pa me zanima šerijatski stav po tom pitanju?
Pezić odgovara: “Muta brak je brak koji se prakticira, ono što znam kod Šija. Muta brak je bio na početku Islama dozvoljen pa je kasnije strogo zabranjen do Sudnjeg dana. Šta je muta brak? Muta brak je brak na određen period vrijemenski. Znači stupi čovjek u brak sa ženom i kaže na heftu dana, na sahat vremena, na mjesec dana na godinu dana. I onog momenta kada istekne period kada su se oni dogovorili, samim tim automatski su njih dvoje razvedeni.
Po Islamu je to strogo zabranjeno. Po Islamu je strogo zabranjeno stupiti u brak koji je vremenski ograničen. Nekada se to radi na sat, na mjesec, nekada na dan nekada se to radi na godinu dana, i svako ograničenje vremensko trajanje braka je strogo zabranjeno.
Čovjek se ženi sa nijetom da će trajno i što bi rekli do kraja života živjeti sa svojom ženom, pa ako se u budućnosti nešto desi, pa se razvedu to je nešto drugo. Ali je zabranjeno da u tom bračnom ugovoru prilikom sklapanja braka postoji klauzula vremenska, do kada će oni biti zajedno u braku i da brak prilikom završavanja perioda prestaje. To je strogo zabranjeno u Islamu” – izjavio je efendija Pezić
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.