Svi radnici, zajedno sa svojim poslodavcem, tokom cijelog radnog vijeka uplaćuju zakonsko penzijsko osiguranje.
A što dobivaju zauzvrat?
Penziju. Činjenica je: što vam je veća plaća, to više uplaćujete u penzijki fond i više ulažete u starost – do određene granice, jer u Njemačkoj postoji i maksimalna penzija.
Pa koliko novca dobivaju penzioneri ako su radili 45 godina i zarađivali 4.800 eura bruto mjesečno?
Jasno je da će mladi ljudi danas i u budućnosti morati osigurati više izvora prihoda kako bi spojili kraj s krajem u starosti.
Sve više penzionera već se mora prijaviti za osnovno osiguranje jer nemaju dovoljno novca u starosti.
Prema statistici, više od polovice penzionera mora preživjeti s 1.100 eura mjesečno, prenose njemački mediji. To znači da žive na granici siromaštva. U Njemačkoj je to prosječno 15.000 eura neto godišnje ili 1.250 eura mjesečno, piše Savezni zavod za statistiku. Ali, kako piše Fenix Magazin, svaki novčić ima dvije strane: u Njemačkoj ima i starijih osoba koje primaju vrlo dobru penziju.
Razlog: Cijeli su život radili i jako dobro zaradili. To su uglavnom muškarci, jer žene često izostaju s posla zbog brige o djeci – čak i danas. Zato žene u prosjeku primaju nekoliko stotina eura manje penzije od muškaraca.
Pa koliku penziju ima neko ko je radio 45 godina i zarađivao u prosjeku 4.800 eura bruto mjesečno?
Prema izračunu njemačkog penzijskog osiguranja, penzija mu iznosi 2.247,14 eura.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.