“Čović je kao nudio rješenje – glasao je za taj zakon da bude na dnevnom redu, da bi se nakon toga izglasalo da se razmatra po hitnom postupku i da bude oboren. I taj zakon izlazi iz procedure i nema ga više. Međutim, preveliki je rizik bio Klubu Bošnjaka da se razmatra takav zakon i da se o njemu glasa. Jer ne možeš dobiti garancije, u prošlosti se dešavalo svašta, tako da ne mogu se dobiti garancije da će to baš tako sve biti, a možda je to tako zaista i trebalo da bude. Zato je klub Bošnjaka donio odluku da neće prisustvovati sjednici na kojoj je taj prijedlog zakona. Mi uvažamo da postoji evropski put Bosne i Hercegovine, da on nema alternativu, ali ako u Evropsku uniju uđemo bez države, onda šta će nam Evropska unija? Jedan od ključnih organa Bosne i Hercegovine koji čuva suverenitet Bosne i Hercegovine je taj Ustavni sud”, naveo je Ademović.
Poručio je kako se s tim ne može igrati.
“Uslijedila ponovo inicijativa predsjedavajućeg Čovića prije nekoliko dana da zakažemo nastavak te sjednice. Ja sam mu rekao – može, ali prije toga da sjednemo sa Klubom Bošnjaka da razgovaramo.
Prvo smo imali sastanak Kluba i dogovorili smo proceduru kako možemo prihvatiti da se nastavi sjednica. A to je da se ne izglasa ni hitnost zakona, ni skraćeni postupak, nego da ide u redovnu proceduru. A u redovnoj proceduri onda tek mora da dođe na Ustavnopravnu komisiju koja će ga sasvim sigurno ocijeniti neustavnim i kad to uradi dva puta, onda taj zakon izlazi iz procedure, bez rizika da se izjašnjavamo o tom zakonu i da postoji mogućnost da taj zakon prođe. Dakle, ako data riječ Čovića bude dovedena u pitanje u bilo kojoj fazi glasanja, mi ponovo samo napustimo sjednicu, i ništa se nije desilo. Tako smo imali kontrolu procesa.
Nakon što je postignut takav jedan dogovor, onda je delegat povukao taj sporni zakon, što pokazuje da postoje ipak neke zakulisne igre i da je Klub Bošnjaka bio u pravu što je ovako postupio”, poručio je.
Govorio je i o funkcionalnosti državne koalicije.
“Pa, dosta teško. To je pitanje kompromisa, dogovaranja. Vlasti iz Republike Srpske nastoje da se nikakva nova nadležnost ne prenese sa entiteta na nivo države. Mi vodimo računa da se nijedna nadležnost ne prenese sa nivoa države na entitet. U prošlosti se dešavalo jedno i drugo. Predstoje sastanci, razgovori, dogovori”, mišljenja je.
Nakon toga, komentirao je dešavanja unutar NiP-a te činjenicu da su pojedini predstavnici stranke podržali Srđana Mandića za načelnika Općine Centar, uprkos protivljenju lokalnog odbora.
“Pojedine kolege su ga otvoreno podržale, dakle, to nije principijelan pristup. Ako posmatramo i subordinaciju i neko rukovođenje strankom, onda bi se trebale odluke organa poštovati, u ovom slučaju nisu poštovane. Kao što je Opštinski odbor Centar ispoštavao nalog Predsjedništva i predsjednika da nema kandidata za načelnika, da će ostati dio Trojke, isto tako su trebale neke kolege ne raditi prljavu kampanju, nego su trebali ostati posvećeni podršci kandidatima iz NiP-a”, rekao je Ademović.
Na kraju, osvrnuo se i na odnos s predsjednikom stranke Elmedinom Konakovićem.
“Moj odnos sa gospodinom Konakovićem je i služben i prijateljski. Dakle, razgovaramo i nedavno smo imali sastanak i razgovarali smo i o ovim temama i dogovorili da se uradi analiza izbornih rezultata i da vidimo sve faktore koji su utjecali na ove rezultate koje smo imali. Ne mogu da kažem da je to uvijek idealno. Puno je spinova. Ja sam sa gospodinom Konakovićem zajedno pokrenuo ovaj projekat NiP-a. I onda kad nismo bili zadovoljni u SDA, pokrenuli smo ovaj projekat i dogovorili smo se da on bude lider, a ja ću biti korektor. I to je dobro funkcionisalo. U posljednje vrijeme malo tu ima šumova u komunikaciji, zato što postoje neki ljudi u NiP-u koji su počeli spletkariti”, zaključio je.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.