Novinari su ciljani i ubijeni, redakcije su uništene, internet i struja su isključeni, stranim medijima ulaz je blokiran, tako su od početka rata u Gazi izraelske snage uništavale medijsku infrastrukturu palestinskog teritorija i gušile novinarstvo.
Otkako su prve bombe pale na Gazu ujutro 7. oktobra 2023. godine, nakon Hamasova napada na Izrael, pravo na informacije o tome što se događa u palestinskoj enklavi svakim danom nestaje dok medijski mrak izraelske vojske traje.
U jednoj godini, više od 130 palestinskih novinara ubile su izraelske snage u Gazi. Prema informacijama Reportera bez granica (RSF), najmanje 32 njih je gađano i ubijeno tokom obavljanja svog posla.
Gotovo svi novinari na ovom zatvorenom teritoriju raseljavani su nekoliko puta u posljednjih godinu dana, a oni rijetki koji su bili prisiljeni u egzil nemaju izgleda za povratak. U međuvremenu, izraelske vlasti nastavljaju zatvarati pristup Gazi stranim novinarima. Nekoliko novinara kojima je dopušten ulazak u Gazu mogli su to učiniti samo pod strogim nadzorom izraelske vojske.
Represiji tu nije kraj: medijski uredi su uništeni, novinari su uhapšeni i mučeni, prema informacijama RSF-a, a internet i struja redovno se gase. Novinari koji nastavljaju raditi bez obzira na sve na ovom zatvorenom području često su žrtve propagandnih kampanja koje dovode u pitanje njihov integritet, optužujući ih da rade s borcima ili da su učestvovali u napadima 7. oktobra.
Ova šokantna kršenja slobode medija naišla su na široku nekažnjivost. Unatoč četirima tužbama koje je RSF podnio Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) za ratne zločine protiv novinara u Gazi počinitelji još uvijek nisu privedeni pravdi, a zločini se nastavljaju.
Iako su izraelske vlasti često tvrdile da ne ciljaju na novinare, višestruka svjedočenja, istrage, pa čak i izjave izraelske vojske su u suprotnosti s tom tvrdnjom.
– Cijela godina rata značila je godinu neviđenog nasilja nad novinarima, s desetkovanim novinarskim korpusom u Gazi, a stranim novinarima još uvijek je zabranjen ulazak u pojas. Izraelske snage učinile su sve što je bilo u njihovoj moći kako bi spriječile izvještavanje o onome što se događa u Gazi, te su sistemski ciljale novinare koji su se izložili ogromnim rizicima da bi obavili svoj posao – kazala je Rebecca Vincent, RSF-ova direktorica kampanja.
Kaže da je sve to utjecalo na pristup globalne javnosti informacijama o ratu, dodajući da RSF poziva na zaustavljanje nasilja nad novinarima u Gazi, na konkretne radnje kako bi se okončala nekažnjivost za napade koji su se već dogodili, te da se bez odgode otvori pristup stranim novinarima.
Novinari drugdje u Palestini također su bili izloženi nasilnoj represiji tokom prošle godine, u sjeni rata u Gazi. Od 7. oktobra deseci novinara sa Zapadne obale pritvoreni su i ostaju u izraelskim zatvorima.
Sjedište Al-Jazeere u Ramallahu prošlog su septembra zatvorili naoružani vojnici pod optužbom za propagandu. Zakon koji je odobrio izraelski parlament u novembru 2023. godine opravdao je zabranu Al Jazeerinog kanala u Izraelu koja je stupila na snagu 14. juna.
Cenzura također utječe na druge medije: 21. maja izraelska vojska zaplijenila je kameru koja pripada novinskoj agenciji Associated Press i prekinula je kontinuirano snimanje Gaze na nekoliko sati pod izlikom da su te slike, među ostalim medijima, dostavljene Al Jazeeri.
Izraelski novinari koji kritiziraju rat u Gazi i politiku vlade premijera Benjamina Netanyahua također su bili žrtve represije, zastrašivanja i policijskog nasilja od 7. oktobra.
Rat u Gazi širi se i na zemlje u regiji. U Libanonu je izraelska vojska ubila tri novinara dok su radili, prema informacijama RSF-a. Iako šest istraga, uključujući i onu koju je proveo RSF, dokazuje da je Reutersov fotoreporter Issam Abdallah bio meta izraelskih snaga 13. oktobra, niko do danas nije odgovarao za ovaj zločin.
Godinu dana kasnije, rat se intenzivirao i sada libanski novinari riskiraju da postanu žrtve jer su mnogi od njih bili prisiljeni evakuirati se iz svojih domova i raditi iz sve opasnijeg područja.
Izvor: RSF
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.