Svjedok odbrane je, odgovarajući na pitanja tužiteljice, potvrdio da NSRS mora poštovati zakone na nivou BiH, pa i one koje nametne Schmidt
Na današnjem ročištu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika RS Milosu Lukiću, saslušan je svjedok odbrane drugooptuženog Boran Bosančić, generalni sekretar NSRS i predsjednik UO Službenog glasnika RS.
Ročište je bazirano na ovlaštenjima Bosančića, ali i Službenog glasnika, generalno, referišući se na neobjavljivanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, za šta se Dodik i Lukić i terete.
Bosančić je svoje izlaganje započeo konstatacijom da ne postoji niti originalna verzija Dejtonskog mirovnog sporazuma, niti ovjerena kopija u NSRS, na šta je reagovala postupajući sudija Sena Uzunović.
Navodi da u procesnom rješenju odbrane Lukića, odnosno, advokata Miljkana Pucara, nije naveden ovaj dio, nakon čega je ispitivanje nastavljeno.
Bosančić je nastavio da, prema zakonu, bonski zaključci nikada nisu objavljeni u Službenom glasniku Republike Srpske. Advokata Pucara je, prilikom ispitivanja svjedoka, zanimalo da li su ispoštovane sve procedure prilikom održavanja sporne 7. i 8. sjednice NSRS, na šta je Bosančić odgovorio da jesu.
Dalje je pojasnio da je odluka visokog predstavnika u BiH, kojom nameće odluke Krivičnog zakona i zabranu neobjavljivanja njegovih i odluka Ustavnog suda u Službenom glasniku, uslijedila e-mailom, na adresu NSRS, nakon sjednice. S tim u vezi, ističe da, niti predsjednik NSRS, niti bilo ko u Službenom glasniku, ima ovlaštenje da stopira objavljivanje nekog akta ili odluke koja je ranije donijeta.
Osim objave, Službeni glasnik RS nema nikakva druga ovlaštenja, kaže, a odgovara, isključivo, svom osnivaču, odnosno, Vladi Republike Srpske. U suprotnom, to bi značilo kršenje ustavnog poretka i Ustava RS i Ustava BiH.
Uslijedila su ispitivanja advokata Gorana Bubića i tužilaca.
Tužiteljica Biljana Golijanin postavila je nekoliko pitanja, a iz odgovora svjedoka bilo je jasno da je Dodik zajedno s Lukićem ušao u zonu koja može biti opasna i krivično djelo. Ona jepitala Bosančića da li je NSRS dužna da prati aktuelne zakonodavne promjene na nivou BiH, da li su dužni da prate propise i zauzmu određene stavove i da li je u pogledu zakonitosti direktor Službenog glasnika u hijerarhiji najodgovornija osoba. On je na sva tri pitanja odgovorio potvrdno.
To znači da je potvrdio da NSRS mora pratiti aktuelne zakone na nivou BiH, pa i izmjene Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, a po kojima je krivično djelo nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Ovakvi odgovori na ova pitanja ne idu prilog Dodiku, pa je možda zbog toga izašao jako nervozan iz Suda Bosne i Hercegovine i vrijeđao neselektivno sve, od sudija do tužilaca, pa je usput izvrijeđao predsjedavajuću Vijeća ministara Borjanu Krišto i ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.
Zanimljiva situacija dogodila se kada je Uzunović pitala Dodika da li ima pitanja, na šta je odgovorio:
– Ne znam kada bi ušao i izašao iz okvira ispitivanja, nemam šta reći, s obzirom na to da je sudija dva puta upozorila svjedoka i odbranu da izlaze iz okvira ispitivanja. Dodikov odgovor naišao je na odobravanje publike, na šta je Uzunović skrenula pažnju.
Na narednom ročištu, planiranom za 25. septembar, očekuje se saslušanje drugog svjedoka odbrane drugooptuženog Dalibora Panića, generalnog sekretara Vlade RS, te predstavljanje Vladinog izvještaja, u okviru materijalnih dokaza.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.